3M™ Platinum™ Plus Filler 05863, 276 mL DMS Cartridge 6/Case
| UPC | 00051131058637 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120074 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Platinum™ Plus Filler 05863 is a body filler used to repair dents, dings, gouges, and other cosmetic imperfections on properly prepared steel, galvanized steel, aluminum, E-coat, sheet molded compound (SMC), and fiberglass reinforced polyester (FRP) substrates.
This creamy filler spreads easily for quick applications, and its fast curing properties allow for sanding in as little as 15 to 20 minutes. The stain-free, tack-free filler is vacuum-processed and pinhole-free for ultimate purity and quality.
This two-component filler features an adhesion promoter that works by “biting” into E-coat, metal, aluminum, fiberglass, SMC, properly prepared galvanized steel, cured 2K epoxy and urethane primers.
3M™ Platinum™ Plus Filler 05863 makes repairing blemishes quick, easy, and clean.
- EXCELLENT GRIP: Contains an adhesive promoter that “bites” into surfaces, offering an excellent grip
- MULTI-SURFACE VERSATILITY: Recommended for use with galvanized steel and aluminum
- SMOOTH APPLICATION: Super creamy formula spreads quickly and easily
- SUPERIOR QUALITY: Vacuum processed and pinhole-free for ultimate purity and quality
- QUICK CURING: Cures in as little as 15 to 20 minutes to allow for sanding
| 3M ID | 7000120074 |
|---|---|
| Part number | 5863 |
| Keywords | 3m platinum plus filler 05863 dms cartridge lightweight adhesion steel aluminum e-coat smc fiberglass epoxy lacquer stain-free tack-free resin repair dents dings gouges cosmetic imperfections creamy pinhole-free fast |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Body Fillers |
| Color Family | Yellow |
| Material | Polyester Resin |
| Product Color | Gold |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Platinum™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 12.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 9 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.799212598 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.544 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 31.75 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.65 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 427.166208663126 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1993147062857341 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6217035793613548 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.7992125984251968 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.007 M3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.282 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 31.75 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.65 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 941.9930257183349 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.000575494689208 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.725812230924431 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.070866141732283 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15436.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.629 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.69 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.205 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.3 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.251 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 670.2052770420279 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 298.10025243590405 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 135.216 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


