3M™ Platinum™ Plus Filler 01130, 3 Gallon, 1/Case
| UPC | 00051131311251 |
|---|---|
| 3M ID | 7100142876 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Platinum™ Plus Filler is a body filler used to repair dents, dings, gouges, and other cosmetic imperfections on properly prepared steel, galvanized steel, aluminum, E-coat, sheet molded compound (SMC), and fiberglass reinforced polyester (FRP) substrates.
This creamy filler spreads easily for quick applications, and its fast curing properties allow for sanding in as little as 15 to 20 minutes. The stain-free, tack-free filler is vacuum-processed and pinhole-free for ultimate purity and quality.
This two-component filler features an adhesion promoter that works by “biting” into E-coat, metal, aluminum, fiberglass, SMC, properly prepared galvanized steel, cured 2K epoxy and urethane primers.
3M™ Platinum™ Plus Filler makes repairing blemishes quick, easy, and clean.
- EXCELLENT GRIP: Contains an adhesive promoter that “bites” into surfaces, offering an excellent grip
- MULTI-SURFACE VERSATILITY: Recommended for use with galvanized steel and aluminum
- SMOOTH APPLICATION: Super creamy formula spreads quickly and easily
- SUPERIOR QUALITY: Vacuum processed and pinhole-free for ultimate purity and quality
- QUICK CURING: Cures in as little as 15 to 20 minutes to allow for sanding
| 3M ID | 7100142876 |
|---|---|
| Part number | 1130 |
| Keywords | 3m platinum plus filler 01130 3 gallons lightweight body adhesion steel aluminum e-coat smc fiberglass stain-free tack-free resin repair dents digs gouges lacquer primers cosmetic imperfection quick application pinhole-free fast |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Body Fillers |
| Color Family | Yellow |
| Material | Polyester Resin |
| Product Color | Gold |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Platinum™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | DR |
| SAP Shelf Life In Days | 480 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Customary Height Dimension | 11.88976378 |
| Base - Customary Length Dimension | 12.75590551 |
| Base - Customary Width Dimension | 12.75590551 |
| Base - Metric Gross Weight | 10869.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.2 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 32.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 32.4 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1934.620625146762 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.962043276874343 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.17049964927761 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.755905511811024 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.755905511811024 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31702.752 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10869.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 8242.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 32.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | DRUM |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82076.93580741492 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 681.2283901512717 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 490.6034905304955 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.55118110236221 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.345 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 222.534 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.03 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 27 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | DRUM |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


