3M™ Platinum™ Glaze 05862, 276 mL DMS Cartridge 6/Case
3M™ Platinum Glaze is a stain free, tack-free premium polyester glazing and finishing putty for filing and repairing surface imperfections on automobiles, Industrial and architectural surfaces. This putty offers excellent adhesion to steel, galvanized steel, aluminum, E coat, OEM paint and SMC.
Special Price
$62.22
Regular Price
$73.20
| UPC | 00051131058620 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120075 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Platinum Glaze fills scratches, gouges, dings, pinholes, and other surface imperfections in automobiles, Industrial and architectural surfaces needing minor surface repairs. This glaze is ideal for repairing hail damage caused to cars during storms. 3M recommends this product for final finishing and fairing for molds, patterns and plugs. The glaze offers excellent adhesion qualities, Suitable materials include steel, galvanized steel, aluminum, E coat, OEM paint and SMC.
Made from premium polyester resins, this glaze is easy to apply. It offers an easy to pour creamy consistency, has self leveling properties, tack and stain free. It's ready for sanding in as little as 15 minutes.
- Premium polyester glazing putty fills and repairs surface imperfections
- Excellent adhesion to steel, galvanized steel, aluminum, E-coat, OEM paint and SMC.
- Self-leveling properties make application easy
- Sandable in only 15 minutes
- Great for repairing hail storm damage
| 3M ID | 7000120075 |
|---|---|
| Part number | 5862 |
| Keywords | 5862 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Glazes & Putties |
| Color Family | Multi-color |
| Material | Polyester Resin |
| Product Color | Blue White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Platinum™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.8 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.4 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.504 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 177.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 96.52 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 162.56 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 170.24001370837388 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.111129801411783 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6349313150924474 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.8 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.4 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2789.734 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.288 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 177.8 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 96.52 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 162.56 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 941.9930257183349 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.409736632033735 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.816201758420231 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.070866141732283 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15436.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.361 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.731 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.205 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.3 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.251 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 632.7266924705987 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 305.2961406736185 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 138.48 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


