3M™ Plasticizer Resistant Loop Fastener SJ3523, Black, 1 in x 50 yd, 3 Roll/Case
| UPC | 00021200862380 |
|---|---|
| 3M ID | 7000051890 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Delivers Durability
3M™ Plasticizer Resistant Loop Fastener SJ3523 is a better performance acrylic-based hook fastener with a 3.5 mil (0.08 mm) polyolefin film liner. It is an attachment alternative to a wide variety of closures, including zippers, screws, snaps, hooks and more. This fastener was designed with a woven loop backing, covered with thousands of soft, pliable napped loops, providing for thousands of openings and closings (cycles). Commonly paired with 3M™ Plasticizer Resistant Hook Fastener SJ3522, this loop fastener can also engage with other 3M™ Hook Fasteners. To ensure stability and flatness, both the hook and the corresponding loop are preshrunk.
Recommended Applications
Point of purchase display and signage General industrial applications
Marine and specialty vehicle applications
Plasticizer Resistant Acrylic Adhesive
The backing of 3M™ Plasticizer Resistant Loop Fastener SJ3523 is coated with a plasticizer resistant acrylic-based pressure sensitive adhesive. This adhesive strength builds up over time allowing for some repositionability before achieving full bond strength. The adhesive is designed specifically for use with flexible vinyls and will resist many plasticizers. It boasts good temperature and moisture resistance as well as UV stability and great shear strength.
Secure, Repeated Closures
3M™ Hook and Loop Fasteners offer great design flexibility, fast product assembly, smooth and clean exterior surfaces and excellent product performance in many applications. 3M Hook and Loop Fasteners consist of hooks and loops which engage to form a quick fastening attachment. To disengage the attachment, simply pull the strips apart by hand.
The use of a pressure sensitive adhesive reduces or eliminates the need for sewing, solvent activation, dielectric or ultrasonic bonding or bulk adhesive bonding. Pressure sensitive adhesive products can be applied manually or automatically using a variety of equipment choices.
Bringing it All Together
3M™ Hook and Loop Fasteners provide the strong, tough attachment solutions you need. Simply press together and the tiny, stiff hooks mesh with pliable loops to create a quick, secure fastening system. Backed with a variety of 3M adhesive technologies, you can easily meet application demands that require thousands of easy opening and closings.
- When paired with 3M™ Hook Fasteners, this reclosable fastener provides durability for thousands of openings and closures
- Woven nylon loop fastener provides great design flexibility and fast product assembly
- Plasticizer resistant acrylic-based adhesive offers great shear strength and bonds to a variety of substrates, especially flexible vinyls
- Alternative solution to zippers, screws, snaps and more
- Features good temperature resistance of 158°F (70°C)
- Good for either indoor or outdoor use
| 3M ID | 7000051890 |
|---|---|
| Part number | SJ3523 |
| Keywords | 3M, plasticizer resistant loop fastener, SJ3523, hook and loop fasteners, durable fasteners, woven nylon loop, acrylic-based adhesive, pressure sensitive adhesive, flexible vinyl attachment, indoor and outdoor fasteners, alternative to zippers, screws, snaps, temperature resistant fasteners, shear strength, UV stability, moisture resistance, reclosable fasteners, industrial applications, marine applications, specialty vehicles, signage attachment, quick fastening system, secure closures, versatile fasteners, strong attachment, bonding and assembly, automotive fasteners, commercial solutions, electronics attachment, aerospace fasteners, DIY fasteners, manufacturing applications, woodworking fasteners, interior fastening solutions, metalworking, personal recreation vehicles, rail applications, point of purchase display fastening. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Reclosable Fasteners > Hook & Loop Fasteners |
| Application | Cushion Attachment, Floor Mat Attachment, Graphic Attachment, Gym Mat Attachment, Orthopedic Braces, Roman Window Shade Attachment, Trade Show Exhibits |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | SJ3523 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | South Korea |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 1.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 15.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 15.7519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.067 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 40.005 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 40.01 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 372.14024428048856 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.3523323375126437 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.3293874409748119 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 15.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 15.751968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 6098.286 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.603 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 40.005 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 40.01 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1487.087619844531 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.848456533781642 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.9881623229244356 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.50984251968504 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.20984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 16.65 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24369.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.56 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.809 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.995 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 41.173 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 42.291 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 99651.77410669782 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 414.0060821569816 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 191.4317915003729 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.633 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 86.832 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.257 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 144 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 144 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |


