3M™ Plastic Emblem and Trim Adhesive, 03601SRP, 1 oz, 6 per case
| UPC | 00051131036017 |
|---|---|
| 3M ID | 7100158731 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Plastic and Emblem Adhesive is a solvent-based adhesive that resists environmental exposure such as water and heat to maintain a solid bond. Made to dry clear, the adhesive can be used to bond transparent or translucent plastics (See packaging before use.)
Easy to Use, Quick ActingThe adhesive is easily applied directly to surfaces from the tube. This single-component trim adhesive is ready to use without any mixing. Simply apply to a clean surface and then let dry. A quick-acting formula, this adhesive has a working time of approximately 10 to 30 seconds, sets in approximately 15 minutes and fully cures in 24 hours. The fast-acting formula is perfect for affixing trim.
A Strong Bond on Challenging SurfacesApplying metal and plastic emblems and trim requires an adhesive that creates a permanent bond that won't loosen over time. 3M™ Plastic and Emblem Adhesive is made to create permanent adhesion between dissimilar and non-porous materials such as plastic and fully cured painted automotive surfaces, making it a popular choice for affixing emblems and trim on vehicles.
- Bonds fully cured automotive paints and plastic for interior and exterior applications
- Strong adhesion resists environmental exposure such as water and heat
- Quick-acting adhesive sets in about 15 minutes and fully cures in 24 hours
- Adhesive dries clear for bonding transparent or translucent plastics
- Strong-adhesive properties create a permanent bond
| 3M ID | 7100158731 |
|---|---|
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 29.484 G |
| Base - Metric Height Dimension | 16.985 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.311 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.938 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 19.014083303757157 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.0650010933825893 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.06299929604195062 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.687007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.9098425196850394 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.1251968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 311.585 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 28.576 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 16.985 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.311 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.938 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 190.4404596210767 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6259981842287162 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.3779957762517037 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.561811023622047 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3120.76 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 283.948 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 171.456 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.732 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 18.415 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 9.047 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84151.74310663583 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 256.99991382130173 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 134.18850056935483 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.75 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.379 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 60866.88 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 106.045 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 2130 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2130 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 355 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 71 |


