3M™ Plastic Emblem and Trim Adhesive, 03601, 1 oz, 24 per case
| UPC | 00051131036017 |
|---|---|
| 3M ID | 7100045880 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Plastic Emblem and Trim Adhesive is a solvent-based adhesive that resists environmental exposure such as water and heat to maintain a solid bond. Made to dry clear, the adhesive can be used to bond transparent or translucent plastics (See packaging before use.)
Easy to Use, Quick ActingThis adhesive is easily applied directly to surfaces from the tube. This single-component trim adhesive is ready to use without any mixing. Simply apply to a clean surface and then let dry. A quick-acting formula, this adhesive has a working time of approximately 10 to 30 seconds, sets in approximately 15 minutes and fully cures in 24 hours. The fast-acting formula is perfect for affixing trim.
A Strong Bond on Challenging SurfacesApplying metal and plastic emblems and trim requires an adhesive that creates a permanent bond that won't loosen over time. 3M™ Plastic Emblem and Trim Adhesive is made to create permanent adhesion between dissimilar and non-porous materials such as plastic and fully cured painted automotive surfaces, making it a popular choice for affixing emblems and trim on vehicles.
- Bonds Fully Cured Automotive Paints And Plastic For Interior And Exterior Applications
- Strong Adhesion Resists Environmental Exposure Such As Water And Heat
- Quick-Acting Adhesive Sets In About 15 Minutes And Fully Cures In 24 Hours
- Adhesive Dries Clear For Bonding Transparent Or Translucent Plastics
- Strong-Adhesive Properties Create A Permanent Bond
- Is easily applied directly to surfaces from the tube
- This single-component trim adhesive is ready to use without any mixing
- Simply apply to a clean surface and then let dry
- The fast-acting formula is perfect for affixing trim
- Create permanent adhesion between dissimilar and non-porous materials such as plastic and fully cured painted automotive surfaces
| 3M ID | 7100045880 |
|---|---|
| Part number | 3601 |
| Keywords | trim adhesive,3m plastic emblem and trim adhesive,3m trim adhesive,3m super trim adhesive,3m general trim adhesive,3m yellow super trim adhesive,plastic emblem and trim adhesive,3m super trim adhesive 08090,adhesive wall trim,self adhesive wall trim,vinyl trim adhesive,dap weldwood contact adhesive - landau top and trim,adhesive baseboard trim,trim tex 847 spray adhesive,trim adhesive spray,3m 03601 plastic emblem and trim adhesive,3m 08090 super yellow trim adhesive,car interior trim adhesive,trim adhesive tape,trim adhesive remover,yellow super trim adhesive,self adhesive baseboard trim,trim fix adhesive,3m plastic emblem trim adhesive 1oz,3m super trim adhesive 8090,vehicle trim adhesive,high temp trim adhesive,flexible molding trim 1/4 round self adhesive,fast tack 92 high temp heavy duty trim adhesive,3d self adhesive baseboard trim,pvc inside corner self-adhesive flexible trim moulding,instatrim set of 2 10 foot self-adhesive trim strips,3m general trim adhesive spray #08088,trim |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Scotchlite™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 40.823 G |
| Base - Metric Height Dimension | 169.85 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 23.114 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 79.38 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08999930929173257 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.0668000654420179 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.687007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.91 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.1251968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.011 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 30.3 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 169.85 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 23.114 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 79.38 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 61.159521925343064 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.5698949477479085 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.40080039265210743 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.889763779527559 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 2.716535433070866 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.267716535433071 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1002.225 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 181.8 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 17.5 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 6.9 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 8.3 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 394.72208078274423 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.5399457226319746 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.6032015706084297 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.440944881889764 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.322834645669292 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.244094488188976 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6468.336 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1152.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 727.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 18.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 18.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81283.6271341834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 410.0598076638723 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 240.48023559126446 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.332 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 109.08 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |

