3M™ Plastic Emblem and Trim Adhesive, 03601, 1 fl oz, 12 per case
| UPC | 00051131036017 |
|---|---|
| 3M ID | 7010294867 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Plastic Emblem and Trim Adhesive is a solvent-based adhesive that resists environmental exposure such as water and heat to maintain a solid bond. Made to dry clear, the adhesive can be used to bond transparent or translucent plastics (See packaging before use.)
Easy to Use, Quick ActingThis adhesive is easily applied directly to surfaces from the tube. This single-component trim adhesive is ready to use without any mixing. Simply apply to a clean surface and then let dry. A quick-acting formula, this adhesive has a working time of approximately 10 to 30 seconds, sets in approximately 15 minutes and fully cures in 24 hours. The fast-acting formula is perfect for affixing trim.
A Strong Bond on Challenging SurfacesApplying metal and plastic emblems and trim requires an adhesive that creates a permanent bond that won't loosen over time. 3M™ Plastic Emblem and Trim Adhesive is made to create permanent adhesion between dissimilar and non-porous materials such as plastic and fully cured painted automotive surfaces, making it a popular choice for affixing emblems and trim on vehicles.
- Bonds Fully Cured Automotive Paints And Plastic For Interior And Exterior Applications
- Strong Adhesion Resists Environmental Exposure Such As Water And Heat
- Quick-Acting Adhesive Sets In About 15 Minutes And Fully Cures In 24 Hours
- Adhesive Dries Clear For Bonding Transparent Or Translucent Plastics
- Strong-Adhesive Properties Create A Permanent Bond
- Easily Applied Directly To Surfaces From The Tube
- Single-Component Trim Adhesive Is Ready To Use Without Any Mixing
- Simply Apply To A Clean Surface And Then Let Dry
- Fast-Acting Formula Is Perfect For Affixing Trim
- Create Permanent Adhesion Between Dissimilar And Non-Porous Materials Such As Plastic And Fully Cured Painted Automotive Surfaces
| 3M ID | 7010294867 |
|---|---|
| Part number | 3601 |
| Keywords | trim adhesive,3m plastic emblem and trim adhesive,3m trim adhesive,3m super trim adhesive,3m general trim adhesive,3m yellow super trim adhesive,plastic emblem and trim adhesive,3m super trim adhesive 08090,adhesive wall trim,self adhesive wall trim,vinyl trim adhesive,dap weldwood contact adhesive - landau top and trim,adhesive baseboard trim,trim tex 847 spray adhesive,trim adhesive spray,3m 03601 plastic emblem and trim adhesive,3m 08090 super yellow trim adhesive,car interior trim adhesive,trim adhesive tape,trim adhesive remover,yellow super trim adhesive,self adhesive baseboard trim,trim fix adhesive,3m plastic emblem trim adhesive 1oz,3m super trim adhesive 8090,vehicle trim adhesive,high temp trim adhesive,flexible molding trim 1/4 round self adhesive,fast tack 92 high temp heavy duty trim adhesive,3d self adhesive baseboard trim,pvc inside corner self-adhesive flexible trim moulding,instatrim set of 2 10 foot self-adhesive trim strips,3m general trim adhesive spray #08088,trim |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 43.092 G |
| Base - Metric Height Dimension | 16.985 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.311 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.938 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 19.014083303757157 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.09500159802070744 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.06299929604195062 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.687007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.9098425196850394 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.1251968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 311.585 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 28.576 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 16.985 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.311 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.938 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 184.10106898953956 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.2109992061815325 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.7559915525034074 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.57992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.459842519685039 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.7598425196850394 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3016.876 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 549.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 342.912 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.253 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.408 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 9.55 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86963.0215638384 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 453.9979365173184 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 264.5966024516682 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.77992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.4 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1425068.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 120.019 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 108.661 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 122.936 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 4200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 350 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 70 |

