3M™ Plastic Bonding Adhesive 2665B, Black, 30 cc syringe, 24/Case
| UPC | 00048011652122 |
|---|---|
| 3M ID | 7100111531 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Excellent for use in manufacturing processes where lightweighting requirements and complex geometries demand plastic components, 3M™ Plastic Bonding Adhesive 2665 bonds plastic substrates including ABS, polycarbonate, acrylic and PVC. This one-part urethane adhesive delivers a very high tack and a strong final bond, and resists humidity and temperature extremes.
Efficient Application3M™ Plastic Bonding Adhesive 2665 is packaged in a 33cc syringe which can be easily heated to application temperature (230°F/110°C). Low-viscosity adhesive affords a working time between 1.5 and 4 minutes, and is reworkable after moisture curing. It can also be dispensed using a time-pressure dispenser system with Luer-Lok needle tips, or using a positive displacement or gear metering valve to yield thin glue lines.
Benefits of Plastic Bonding Adhesive3M™ Plastic Bonding Adhesive 2665 is suitable for many applications that have traditionally required welding or riveting. The use of plastic components allows for greater design flexibility. The adhesive eliminates the chance of rust or damage to metal substrates at the rivet point, and it allows the bearing load to be spread across the entire substrate instead of concentrated on a rivet or weld. Also, many adjacent parts that must be removed to avoid damage from welding can remain installed when bonding.
Better Science for Better Adhesives from 3MSince 1925 when a 3M lab assistant invented masking tape, 3M has been applying science to life – developing adhesive products and technologies that help entire industries and individual businesses worldwide. The work that began with a single 3M engineer now spans decades and generations. And all of it goes into each 3M industrial labeling and adhesive product like 3M™ Plastic Bonding Adhesive 2665, to help businesses like yours operate faster, better and more efficiently.
- Moisture curing
- Reworkable after cure adhesive enable the recovery of expensive touch display modules using debonding or rework machine
- Thin, high strength bond lines enable thin device designs that have excellent drop test performance
| 3M ID | 7100111531 |
|---|---|
| Part number | 2665B |
| Keywords | polyurethane reactive adhesive hot melt curing single component dissimilar material multi-material impact open time black pur |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > One Part Structural Adhesives |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | 2665 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 93.75 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 161.83496933923 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0582188584874124 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4761984863193356 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.937007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.031496062992126 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.118110236220472 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2.652 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 216.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 100.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 204.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 130.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 6 |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 949.6515056022238 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.960400899159746 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.9047939452773424 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.118110236220472 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.771653543307085 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.062992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15.562 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 2250.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 864.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 42.6 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94891.9220673087 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 365.96735522689676 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 121.90681249774991 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 45.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 45.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.555 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 55.296 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1190.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1143.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1143.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 1536 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |


