3M™ Plastic and Emblem Adhesive, 08061, 5 oz Tube, 6 per case
| UPC | 00051135080610 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045518 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Plastic and Emblem Adhesive is a solvent-based adhesive that resists environmental exposure such as water and heat to maintain a solid bond. Made to dry clear, the adhesive can be used to bond transparent or translucent plastics (See packaging before use.)
Easy to Use, Quick ActingThe adhesive is easily applied directly to surfaces from the tube. This single-component trim adhesive is ready to use without any mixing. Simply apply to a clean surface and then let dry. A quick-acting formula, this adhesive has a working time of approximately 10 to 30 seconds, sets in approximately 15 minutes and fully cures in 24 hours. The fast-acting formula is perfect for affixing trim.
A Strong Bond on Challenging SurfacesApplying metal and plastic emblems and trim requires an adhesive that creates a permanent bond that won't loosen over time. 3M™ Plastic and Emblem Adhesive is made to create permanent adhesion between dissimilar and non-porous materials such as plastic and fully cured painted automotive surfaces, making it a popular choice for affixing emblems and trim on vehicles.
- Bonds fully cured automotive paints and plastic for interior and exterior applications
- Strong adhesion resists environmental exposure such as water and heat
- Quick-acting adhesive sets in about 15 minutes and fully cures in 24 hours
- Adhesive dries clear for bonding transparent or translucent plastics
- Strong-adhesive properties create a permanent bond
| 3M ID | 7000045518 |
|---|---|
| Part number | 8061 |
| Keywords | 8061 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.561811024 |
| Base - Customary Width Dimension | 8 |
| Base - Metric Gross Weight | 174.633 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.967 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 24.98897911181649 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3849998623213173 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3119915795761732 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5618110236220473 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 409.496 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 141.517 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.967 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 279.2588104861249 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.5999114579462614 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.8719494774570393 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.173228346456693 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.771653543307087 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4576.232 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1179.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 849.102 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.106 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.251 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.172 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93122.23348856147 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 760.5948045378276 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 524.1468237219246 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.526 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 237.749 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 1680 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1680 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 280 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 28 |


