3M™ Plastic Adhesive 2262, Clear, 55 Gallon (52 Gallon Net), Drum
| UPC | 00638060403174 |
|---|---|
| 3M ID | 7100204280 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ideal for Vinyl & Plastic
3M™ Plastic Adhesive 2262 bonds to a variety of substrates – primarily leather and most vinyl sheeting as used in awnings, upholstery and faux leather – as well as plastics, for a strong, enduring bond.
Recommended Applications
Bonding most vinyls and plastics (not recommended for polyolefin plastic bonding)
Aftermarket automotive repair, including panel installation and upholstery
Banners and awnings
General industrial
MRO
Speed Up the Bonding Process
With 3M™ Plastic Adhesive 2262 you can quickly meet the requirements of your bonding application. This fast drying adhesive forms a durable bond at room temperature that will not yellow when exposed to UV or sunlight.
Applying Your Adhesive
Whether it is being brushed or rolled on, the application of your 3M™ adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying your adhesive to your surface until you've formed a uniform coat. The application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- High performance adhesive forms strong bonds on most vinyls and plastics
- Resists weathering, water, plasticizer migration and fuels
- Non-yellowing formula for outdoor use
- Provides strong, quick drying flexible bonds
- Proven to not stain flexible vinyls
| 3M ID | 7100204280 |
|---|---|
| Part number | 2262 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 2262 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 912 |
| Base - Billing Unit | DR |
| Base - Metric Gross Weight | 214.73 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 0.886 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.605 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.605 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | DR |
| Unit of Use - Billing Unit | DR |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.019230769 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | DR |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 19789.87816243349 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 473.3986155895876 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 425.00494441738516 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 34.881889763779526 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.818897637795274 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 23.818897637795274 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 324.298 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 214.73 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 192.779 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.886 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.605 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.605 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 52 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 52 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | DR |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80429.29471685716 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 996.4894250756466 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 850.0098888347703 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.318 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 385.558 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 104 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 2 |


