3M™ Plastic Adhesive 2262, Clear, 5 Gallon (Pail), 1 Can/Drum
| UPC | 00021200203961 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121221 |
| Packaging | Drum |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Ideal for Vinyl & Plastic
3M™ Plastic Adhesive 2262 bonds to a variety of substrates – primarily leather and most vinyl sheeting as used in awnings, upholstery and faux leather – as well as plastics, for a strong, enduring bond.
Recommended Applications
Bonding most vinyls and plastics (not recommended for polyolefin plastic bonding)
Aftermarket automotive repair, including panel installation and upholstery
Banners and awnings
General industrial
MRO
Speed Up the Bonding Process
With 3M™ Plastic Adhesive 2262 you can quickly meet the requirements of your bonding application. This fast drying adhesive forms a durable bond at room temperature that will not yellow when exposed to UV or sunlight.
Applying Your Adhesive
Whether it is being brushed or rolled on, the application of your 3M™ adhesive is a straightforward process. Start by carefully applying your adhesive to your surface until you've formed a uniform coat. The application of one coat should prove sufficient for most surfaces. Some substrates, including porous materials, may require an additional coat. In order to apply additional adhesive, simply wait until the existing adhesive becomes dry to the touch, and then proceed with the application of the additional coat.
- High performance adhesive forms strong bonds on most vinyls and plastics
- Resists weathering, water, plasticizer migration and fuels
- Non-yellowing formula for outdoor use
- Provides strong, quick drying flexible bonds
- Proven to not stain flexible vinyls
| 3M ID | 7000121221 |
|---|---|
| Part number | 2262 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Heat Resistance | <230 Degree Fahrenheit |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 2262 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CA |
| SAP Shelf Life In Days | 912 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 18.021 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Unit of Use - Billing Unit | KAN |
| Unit of Use - Item Quantity | 0.2 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | GALS |
| Unit of Use - Unit | GLL |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1928.7164558581085 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 39.72950426833679 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 37.13466344242078 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.464566929133857 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.968503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.968503937007874 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31.606 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 18.021 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 16.844 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.342 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.304 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.304 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | GALS |
| Shipper - Item Unit | GALS |
| Shipper - Unit | DR |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89948.99879563539 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1481.5064018823773 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1336.8478839271481 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.474 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 606.384 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | DRUM |
| Pallet - Item Unit | GALS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |


