3M™ Pipe Thread Sealant Tape 547, 9.5 mm x 32.9 m, 120 Rolls/Case
This is 3 mil high temperature stable (PTFE) pipe thread sealant.
Special Price
$35.31
Regular Price
$41.54
| UPC | 00051138508333 |
|---|---|
| 3M ID | 7010350305 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Principally used as a pipe thread sealant.
- Rolls on dry, permanently seals joints and at the same time provides lubricant so the joint can be opened with ease at later date
- Stable through a temperature range of -450?F (-268?C) to 500?F (260?C); the film will fuse at 700?F (374?C)
- Non-flammable
| 3M ID | 7010350305 |
|---|---|
| Part number | 547 3/8"X36YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Thread Sealant Tapes |
| Backing (Carrier) Material | PTFE |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 45.359 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.525 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 9.375016781529625 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.09999947750443862 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.09279697539885867 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.375 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 153.629 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 42.092 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 9.525 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1507.5360662532348 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 12.098968948706082 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.135548862958167 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24704.09 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.488 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.051 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.464 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.956 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.956 CM |
| Shipper - Item Quantity | 120 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 120 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81244.80382819033 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 481.9988484374197 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 400.8819636891158 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.3 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1331363.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 181.837 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 102.362 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 4320 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4320 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


