3M™ Pipe Thread Sealant Tape 547, 1 in x 36 yd (5.4MM x 32.9M), Bulk, 3-Mil, 36 Rolls/Case
This is 3 mil high temperature stable (PTFE) pipe thread sealant.
Special Price
$100.66
Regular Price
$118.42
| UPC | 00051138499860 |
|---|---|
| 3M ID | 7100064547 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Principally used as a pipe thread sealant.
- Rolls on dry, permanently seals joints and at the same time provides lubricant so the joint can be opened with ease at later date
- Stable through a temperature range of -450?F (-268?C) to 500?F (260?C); the film will fuse at 700?F (374?C)
- Non-flammable
| 3M ID | 7100064547 |
|---|---|
| Part number | 547 1"X36YD PLS |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Thread Sealant Tapes |
| Backing (Carrier) Material | PTFE |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 120.706 G |
| Base - Metric Length Dimension | 32.918 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.012 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 42.05469631411704 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.26611117819287833 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.24405172423865948 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 689.153 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 110.7 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1513.9685791182605 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.57996714098167 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.785862072591742 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.614173228346457 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24809.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4345.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3985.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80429.29471685716 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 379.19509095798946 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 316.2905936887783 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.76377952755905 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.318 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 143.467 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.01 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1296 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1296 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


