3M™ Pipe Thread Sealant Tape 547, 1/4 in x 36 yd (6,3 mm x 32,9 m), Boxed, 144 Rolls/Case
This is 3 mil high temperature stable (PTFE) pipe thread sealant.
Special Price
$23.53
Regular Price
$27.68
| UPC | 00054007262732 |
|---|---|
| 3M ID | 7010300949 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Principally used as a pipe thread sealant.
- Rolls on dry, permanently seals joints and at the same time provides lubricant so the joint can be opened with ease at later date
- Stable through a temperature range of -450?F (-268?C) to 500?F (260?C); the film will fuse at 700?F (374?C)
- Non-flammable
| 3M ID | 7010300949 |
|---|---|
| Part number | 547 1/4"X36YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Thread Sealant Tapes |
| Backing (Carrier) Material | PTFE |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 29.937 G |
| Base - Metric Height Dimension | 97.028 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 97.03 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.0659997874302868 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.06128850888739597 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 3.82 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.25 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.8200787401574803 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 59782.88 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 27.8 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 97.028 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 97.03 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1299.4602327787334 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.59892689552957 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.825104355260649 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.307086614173228 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21294.338 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.354 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.003 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 144 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 496.04008991597453 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 423.62705527872964 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 192.154 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 6912 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6912 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


