3M™ Pipe Thread Sealant Tape 547, 1/2 in x 36 yd (12,7 mm x 32,9 m), 72 Rolls/Case
This is 3 mil high temperature stable (PTFE) pipe thread sealant.
Special Price
$47.59
Regular Price
$55.99
| UPC | 00054007262756 |
|---|---|
| 3M ID | 7010378936 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Principally used as a pipe thread sealant.
- Rolls on dry, permanently seals joints and at the same time provides lubricant so the joint can be opened with ease at later date
- Stable through a temperature range of -450?F (-268?C) to 500?F (260?C); the film will fuse at 700?F (374?C)
- Non-flammable
| 3M ID | 7010378936 |
|---|---|
| Part number | 547 1/2"X36YD PLS |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Thread Sealant Tapes |
| Backing (Carrier) Material | PTFE |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 66.458 G |
| Base - Metric Length Dimension | 32.918 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.012 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 17.38377295652229 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.14651481020282595 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.13497140615482575 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 284.869 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 61.222 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 18.61718487216502 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.27999809608790377 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2699428123096515 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.0307086614173229 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 305.081 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 122.444 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.795 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 10.795 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 2.618 CM |
| Consumer - Item Quantity | 2 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1251.6312867271404 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.549119245546391 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.717976517109404 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 20510.562 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.785 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.408 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 33.02 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.082 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.765 CM |
| Shipper - Item Quantity | 72 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95563.18325235076 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 551.155655462194 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 466.46066819862955 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.566 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 211.583 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3456 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3456 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


