3M™ Pinlock Headgear H4, Face Protection 82500-00000 10 ea/cs
3M™ Headgear helps provide reliable face protection. Choose from ratchet or pinlock headgear styles that are compatible with any 3M™ W-Series Faceshield. Available headgear models feature a system that helps enable quick window replacement.
Special Price
$90.10
Regular Price
$106.00
| UPC | 10078371825000 |
|---|---|
| 3M ID | 7000029948 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Choose from ratchet or pinlock headgear styles
- Allows for quick window replacement
| 3M ID | 7000029948 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Head & Face Protection > Head Protection Accessories |
| Color Family | Blue |
| Material | Polycarbonate |
| Product Color | Blue |
| Product Number | 82500-00000 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Remediation Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Suspension Type | Pinlock |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4 |
| Base - Customary Length Dimension | 9 |
| Base - Customary Width Dimension | 9 |
| Base - Metric Gross Weight | 192.323 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.16 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 324.00001611026846 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4239996365018221 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3500940723495856 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 5309.409 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 158.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.16 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PCS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2462.16265464027 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.299912782924457 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.500940723495856 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.992125984251967 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.015748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 40347.617 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.404 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.588 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.248 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.457 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.356 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PCS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85067.0992680568 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 178.57443236975084 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 84.02257736390054 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.394 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 38.112 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PCS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review

