3M™ Photo Film Splicing Tape 8422, Black, 12 in x 360 yd, 2.5 mil, 1 Roll/Case, Plastic Core
| UPC | 00638060146651 |
|---|---|
| 3M ID | 7100168779 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Rubber Adhesive Offers High Tack with Excellent Chemical Resistance
The durable backing of 3M™ Photo Film Splicing Tape 8422 is ideal for splicing most film for web and photo processing. The black opaque backing allows for splice identification with automatic sensors and equipment. In addition, the polyester provides additional abrasion protection for sealing, edging and color-coding. The rubber adhesive sticks well to a variety of films, offers excellent chemical and solvent resistance, and features high shear strength. The tape remains flexible at -60ºF (-50ºC) and is dimensionally stable up to 300ºF (150ºC).
Recommended Applications
Splicing of most photographic film through the chemical developing process General wide web splicing, including butt splicing and core starting Sealing, color-coding, protecting and edging where a higher tack rubber adhesive is needed Splicing applications with automatic sensors and equipment
Defect marking
- Used for splicing of most photographic film and web processing
- Aggressive rubber adhesive grabs quickly and adheres well to a variety of films
- Excellent solvent and chemical resistance, especially those found in photographic processes
- Remains flexible at -60ºF (-50ºC) and is dimensionally stable up to 300ºF (150ºC)
- Black is opaque to light and works for systems with automatic sensors
| 3M ID | 7100168779 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Splicing & Tabbing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.4 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.04 mm |
| Product Color | Black |
| Product Number | 8422 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Mexico |
| SAP Shelf Life In Days | 540 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 8.2 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 329.184 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.304 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1096.8456582582457 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 18.07790549915996 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 17.636980974790205 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 17974.08 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 8.0 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1096.8456582582457 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.07790549915996 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.636980974790205 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.598425196850394 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.330708661417322 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.330708661417322 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17974.08 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.2 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.0 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.32 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.237 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.237 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 86043.47917357252 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 899.4860297143006 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 846.5750867899299 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.41 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 384.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 48 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |

