3M™ Photo Film Splicing Tape 8422, Black, 1 in x 72 yd, 2.5 mil, 2.5 mil, 36 Roll/Case
| UPC | 00021200037665 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048378 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Rubber Adhesive Offers High Tack with Excellent Chemical Resistance
The durable backing of 3M™ Photo Film Splicing Tape 8422 is ideal for splicing most film for web and photo processing. The black opaque backing allows for splice identification with automatic sensors and equipment. In addition, the polyester provides additional abrasion protection for sealing, edging and color-coding. The rubber adhesive sticks well to a variety of films, offers excellent chemical and solvent resistance, and features high shear strength. The tape remains flexible at -60ºF (-50ºC) and is dimensionally stable up to 300ºF (150ºC).
Recommended Applications
Splicing of most photographic film through the chemical developing process General wide web splicing, including butt splicing and core starting Sealing, color-coding, protecting and edging where a higher tack rubber adhesive is needed Splicing applications with automatic sensors and equipment
Defect marking
- Used for splicing of most photographic film and web processing
- Aggressive rubber adhesive grabs quickly and adheres well to a variety of films
- Excellent solvent and chemical resistance, especially those found in photographic processes
- Remains flexible at -60ºF (-50ºC) and is dimensionally stable up to 300ºF (150ºC)
- Black is opaque to light and works for systems with automatic sensors
| 3M ID | 7000048378 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Splicing & Tabbing Tapes |
| Adhesion Strength (Imperial) | 50 |
| Adhesion Strength (Metric) | 54.0 N/100mm |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Backing Material | Polyester |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.04 mm |
| Backing Thickness (Metric) | 0.04 mm |
| Backing Thickness (Imperial) | 1.4 mil |
| Color Family | Black |
| Number of Adhesive Sides | Single-sided |
| Product Color | Black |
| Product Number | 8422 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 18.0 Month |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Mexico |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 140.614 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 109.22 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 109.22 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 18.490011389471597 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.31000080534864377 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3099919868581564 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.3 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.3 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 302.997 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 140.61 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 109.22 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 109.22 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1011.8109625983031 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.77929866853801 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.159799711798502 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.118110236220472 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16580.611 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.343 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.062 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 25.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97027.75311062433 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 972.2385762353101 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 892.7773630760147 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 50.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.59 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 404.957 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.27 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2880 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2880 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |

