3M™ Photo Film Splicing Tape 8421, Blue, 12 in x 72 yd, 2.5 mil, 4 Roll/Case, Splice Free, Plastic Core
| UPC | 05054180019913 |
|---|---|
| 3M ID | 7100104159 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Rubber Adhesive Offers High Tack with Excellent Chemical Resistance
The durable backing of 3M™ Photo Film Splicing Tape 8421 is ideal for splicing most film for web and photo processing. The white backing is identifiable in splicing applications. In addition, the polyester provides additional abrasion protection for sealing, edging and color-coding. The rubber adhesive sticks well to a variety of films, offers excellent chemical and solvent resistance, and features high shear strength. The tape remains flexible at -60ºF (-50ºC) and is dimensionally stable up to 300ºF (150ºC).
Recommended Applications
Splicing of most photographic film through the chemical developing process General wide web splicing, including butt splicing and core starting Sealing, color-coding, protecting and edging where a higher tack rubber adhesive is needed
Defect marking
- Used for splicing of most photographic film and web processing
- Aggressive rubber adhesive grabs quickly and adheres well to a variety of films
- Excellent solvent and chemical resistance, especially those found in photographic processes
- Remains flexible at -60ºF (-50ºC) and is dimensionally stable up to 300ºF (150ºC)
- White backing is used to easily identify splices
| 3M ID | 7100104159 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Splicing & Tabbing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.4 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.04 mm |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Number | 8421 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Mexico |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 2.131 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 65.836 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.304 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 274.21141456456144 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.698050807159741 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.1887829815126745 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 4493.52 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.9 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1096.8456582582457 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.805430964370057 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.755131926050698 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.598425196850394 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.330708661417322 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.330708661417322 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 17974.08 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.53 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 7.6 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 32.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |

