3M™ PELTOR™ X4/X5 Earmuff Probed Test Cushions 393-3005-2, 2 EA/Case
3M™ PELTOR™ Earmuffs X4/ X5 Probed Test Cushions easily snap into the 3M™ PELTOR™ X-Series X4 and X5 Earmuffs (sold separately) to allow for fit testing with the 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation System. The complete system issues a pass or fail rating based on the employee's personal attenuation rating (PAR) when wearing 3M PELTOR X-Series X4 and X5 Earmuffs
Special Price
$32.30
Regular Price
$38.00
| UPC | 10078371668362 |
|---|---|
| 3M ID | 7100062128 |
| Packaging | Kit |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Easily snaps into employee's own earmuffs enableing fit test. Adapter clips hold mircrophone next to earmuff for proper positioning during testing
- Probed cushions can be cleaned with hygiene wipes and reused
- Adapter clips hold microphones next to earmuffs during testing
- *The NRR may overestimate the hearing protection provided during typical use.
| 3M ID | 7100062128 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Hearing Protection Fit Testing |
| Color Family | Black |
| Product Number | 393-3005-2 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Peltor™ |
| Country of Origin | Poland |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Metric Gross Weight | 27.579 G |
| Base - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 20.32 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 143.99998681887126 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06080128728796739 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04012413171764772 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2359.737 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 18.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 225.90709354647055 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.22994213945882733 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.04012413171764772 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3701.954 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 104.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 18.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.335 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.145 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.192 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | KIT |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90376.16500429851 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 125.66348944538022 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 13.481267332605263 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.481 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 6.115 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 336 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 336 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 336 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


