3M™ PELTOR™ X4 Earmuffs X4P51E, Hard Hat Attached, 10 EA/Case
3M™ PELTOR™ X4 Earmuffs offer a slim lightweight option with a Noise Reduction Rating (NRR) between 25–27 dB, depending on attachment type. This low-profile earmuff is ideal for protection against mid- to high-level industrial noise and other loud sounds.
Special Price
$390.15
Regular Price
$459.00
| UPC | 10078371671362 |
|---|---|
| 3M ID | 7100135827 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The X Series earmuffs are 3M’s latest advancement in hearing conservation. Advanced design allow for use with full brim hard hats. New technologies in comfort, design and protection all come together in this groundbreaking earmuff line. The X4P5E is a light-weight, low profile earmuff designed for protection against mid-level industrial noise and other loud sounds. A universal mounting attachment fits most hard hats. Protects against arc flash and other electrical hazards with the electrically insulated attachments which offer consistent pressure over prolonged wearing periods. Earcup pivot points tilt for optimum comfort and efficiency. Replaceable ear cushions and foam liners (hygiene kit HYX4). Noise Reduction Rating (NRR)a 26 dB.
- Noise Reduction Rating (NRR) between 25–27 dB (depending on the attachment type)
- Low-profile cup design for improved compatibility with other personal protection equipment (PPE)
- High ratio of NRR to earcup depth
- 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation System testable
- Slow-recovery, high-density foam
- Replaceable ear cushions and foam liners (hygiene kit HYX4)
| 3M ID | 7100135827 |
|---|---|
| Part number | X4P51E |
| Keywords | 3M, PELTOR, X4 Earmuffs, Noise Reduction Rating, NRR, industrial noise protection, mid-level noise protection, high-level noise protection, low-profile earmuff, personal protection equipment, PPE compatibility, high-density foam, replaceable ear cushions, replaceable foam liners, hygiene kit, earcup pivot points, comfort earmuffs, noise reduction, industrial earmuffs, automotive earmuffs, construction earmuffs, manufacturing earmuffs, safety earmuffs, fire safety earmuffs, industrial maintenance earmuffs, personal safety equipment, collision repair earmuffs, commercial vehicle earmuffs, specialty vehicle earmuffs |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earmuffs |
| Color Family | Multi-color |
| Earmuff Style | Hard Hat Attached |
| Hearing Protection Style | Hard Hat Attached |
| Hearing Protection Type | Hard Hat Attached |
| Metal Detectable | No |
| Product Color | Black Chartreuse |
| Product Number | X4P51E |
| Product Series | X Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Poland |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.874015748 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.511811024 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.330708661 |
| Base - Metric Gross Weight | 301.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 200.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 140.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 110.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 187.95313181177542 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6635914091764815 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4828123541848819 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.874015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.511811023622047 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.330708661417323 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3.08 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 219.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 200.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 140.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 110.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2305.5380756430804 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.4626475749581065 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.828123541848819 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.622047244094489 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 28.77952755905512 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.291338582677165 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 37.781 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 3.385 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.19 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 219.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 731.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 236.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 259.6097460810463 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 144.84370625546458 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 39.37007874015748 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.488 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 65.7 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1240.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1000.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 300 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


