3M™ PELTOR™ X4 Earmuffs X4P3E/37278(AAD), Hard Hat Attached, 10 EA/Case
| UPC | 10093045937315 |
|---|---|
| 3M ID | 7000104078 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The PELTOR X-Series earmuffs are 3M’s latest advancement in hearing conservation. New technologies in comfort, design and protection all come together in this groundbreaking earmuff line. The X4P3E earmuffs are designed to be attached to a hard hat and offer a NRR 25 dB which makes them ideal for moderate to high noise situations. The X4P3E utilizes a newly designed spacer, specially formulated foam liners and innovative ear cushions to help improve attenuation. When correctly selected and worn, these products help reduce exposure to hazardous levels of noise. The 3M PELTOR X Series earmuffs are ideal for protection against noise arising from a wide range of applications in the workplace. Examples of typical applications include: metal processing, automotive, airports, construction, textile manufacturing, chemical and pharmaceutical manufacturing, cement manufacturing, printing, woodworking, heavy engineering, foundry, steelworks, and mining and quarrying. Also available in a electrically insulated (dielectric) wire headband model: 3M PELTOR X4A Over-the-Head Ear Muffs. The 3M PELTOR HYX4 Hygiene Kit offer replaceable ear cushions and foam liners to help keep your earmuffs clean and extend the service life. Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and limitations. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. *3M strongly recommends fit testing of hearing protectors. Research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in hearing protector fit, fitting skill, and motivation of the user. If the NRR is used, 3M recommends that it be reduced by 50% or in accordance with applicable regulations. 3M PSD products are for occupational use only.
- 25 dB NOISE REDUCTION RATING: Ear muffs attach to a hard hat (sold separately) and provide hearing protection with a NRR of 25 dB for moderate to high noise exposures.*
- ADVANCED TECHNOLOGIES: New innovative foam earcup inserts and spacers help improve attenuation along with new ear cushion foam technology for an effective acoustic seal and reliable protection.
- COMFORTABLE: Wide, soft foam ear cushions and earcup tilting pivot points (position for use, stand-by, or storage) designed for high comfort and an effective acoustic seal with the head.
- DURABLE: ABS plastic cups create a rigid, high-strength and impact-resistant earmuff to handle tough environments.
- REPLACEABLE CUSHIONS and inserts help keep them clean: 3M PELTOR HYX4 Hygiene Kit.
- Industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000104078 |
|---|---|
| Part number | X4P3E |
| Keywords | XA007707913,Hearing Protection,PELTOREarmuffs X4,PELTORCap-Mount Earmuffs X4P3E,37278,Construction,Safety,Mining & Metallurgy,Hard Hat Attached Earmuffs,Commercial Building,Heavy Infrastructure,Industrial Maintenance,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earmuffs |
| Earmuff Style | Hard Hat Attached |
| Hearing Protection Style | Hard Hat Attached |
| Hearing Protection Type | cap-mount earmuffs |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Black Chartreuse |
| Product Number | X4P3E |
| Product Series | X Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Grinding Machine Operation Welding |
| Recommended Industry | Commercial Buildings Design & Construction Heavy Infrastructure Industrial Maintenance |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Poland |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 350.2 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 193.32322129211187 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6893854938521122 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5332982122252189 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.874015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.669291338582677 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.330708661417323 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3.168 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 241.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 200.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 144.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 110.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2305.5380756430804 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.720588421714413 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.332982122252188 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.622047244094489 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 28.77952755905512 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.291338582677165 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 37.781 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 3.502 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.419 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 219.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 731.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 236.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91047.42618934056 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 267.37883620044136 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 159.98946366756567 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.36220472440945 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 39.37007874015748 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.492 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 72.57 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1240.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1203.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1000.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 300 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |

