3M Earmuffs Peltor X4A/37273(Aad), Over-the-head, 10 Ea/Case
3M PELTOR X4 Earmuffs are slim, lightweight hearing protection, offering 25–27 dB NRR. They are ideal for protection against mid- to high-level industrial noise.
| UPC | 10093045937261 |
|---|---|
| 3M ID | 7000104073 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Peltor X4A Earmuffs, 37273
The 3M earmuffs PELTOR X4A Over-the-Head Earmuffs are engineered for high-performance hearing conservation in demanding occupational environments. This professional-grade product delivers a necessary Noise Reduction Rating (NRR) of 27 dB, effectively guarding against the moderate-to-high noise levels commonly found in manufacturing, construction, sanding, and heavy machinery operation.
The design of these 3M earmuffs offers strong noise reduction and features a slim, low-profile cup. This shape makes it easier to wear with other necessary Personal Protective Equipment (PPE), like safety glasses and hard hats. It reduces interference and helps maintain compliance throughout the workday.
Safety Meets Comfort: The Dielectric Headband and Twin-Wire Advantage:
The 3M X4A model prioritizes worker safety and comfort. It features an electrically insulated (dielectric) wire headband. This is an important safety measure for those working near low-voltage electrical hazards. The adjustable twin-headband design helps spread weight evenly and reduces heat buildup on top of the head. Inside, slow-recovery, high-density foam is used in the ear cushions to create a good acoustic seal and ensure steady, comfortable pressure for reliable protection.
The Peltor X4A is durable and easy to maintain. The ear cushions and foam liners can be replaced with the Hygiene Kit (HYX4). This helps companies prolong the life of their equipment and maintain hygiene standards. The 3M Peltor X4A offers excellent safety and a comfortable fit, making it the best option for demanding industrial use.
These key features highlight why the 3M PELTOR X4 Earmuffs are engineered for superior acoustic protection, durability, and all-day comfort in loud industrial settings:
- 27 dB NOISE REDUCTION RATING: Over-the-head hearing protection with NRR of 27 dB for moderate to high noise exposures.
- ADVANCED TECHNOLOGIES: New innovative foam earcup inserts and spacers help improve attenuation along with new ear cushion foam technology for an effective acoustic seal and reliable protection.
- COMFORTABLE: Wide, soft foam ear cushions and earcup tilting pivot points designed for high comfort and an effective acoustic seal with the head.
- EXTENDED COMFORT: Internal stainless steel wire in headband helps maintain consistent force over an 8-hour period for extended comfort. Twin headband design helps reduce heat buildup.
- DURABLE: ABS plastic cups create a rigid, high-strength and impact-resistant earmuff to handle tough environments.
- DIELECTRIC HEADBAND: Electrically-insulated headband with no exposed wires helps provide protection from low voltage electrical hazards.
- REPLACEABLE CUSHIONS and inserts help keep them clean: 3M PELTOR HYX4 Hygiene Kit.
- Industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000104073 |
|---|---|
| Part number | X4A |
| Keywords | XA007707863,Hearing Protection,PELTOREarmuffs X4,PELTOROver-the-Head Earmuffs X4A,37273,Safety,Mining & Metallurgy,Over-The-Head Earmuffs,Food Processing,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earmuffs |
| Earmuff Style | Over the Head |
| Hearing Protection Style | Over-the-Head |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Black Chartreuse |
| Product Number | X4A |
| Product Series | X Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Composite Finishing Demolition Electrical Facility Maintenance Final Finish Grinding Paint Preparation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction Food & Beverage Manufacturing Food Processing General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Poland |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.874015748 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.511811024 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.330708661 |
| Base - Metric Gross Weight | 318.5 G |
| Base - Metric Height Dimension | 200.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 140.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 110.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 187.95313181177542 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.7021723050588351 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.545644098907572 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.874015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.511811023622047 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.330708661417323 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3080.0 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 247.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 200.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 140.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 110.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CTNS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2305.538319738057 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.841842665916095 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.45644098907572 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.622047244094489 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 28.77952755905512 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.291338582677165 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 37781.004 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.557 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.475 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 219.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 731.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 236.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90803.33121296164 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 270.99000805502965 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 163.6932296722716 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 39.37007874015748 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1488.0 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 74.25 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1240.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1000.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 300 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
| Special Price | $302.00 |
| Special Price From Date | May 29, 2025 |


