3M™ PELTOR™ X1/X2 Earmuff Probed Test Cushions 393-3001-2, 2 EA/Case
3M™ PELTOR™ Earmuffs X4/ X5 Probed Test Cushions easily snap into the 3M™ PELTOR™ X-Series X4 and X5 Earmuffs (sold separately) to allow for fit testing with the 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation System. The complete system issues a pass or fail rating based on the employee's personal attenuation rating (PAR) when wearing 3M PELTOR X-Series X4 and X5 Earmuffs
Special Price
$27.20
Regular Price
$32.00
| UPC | 10078371668348 |
|---|---|
| 3M ID | 7100062126 |
| Packaging | Kit |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Easily snaps into employee's own earmuffs enableing fit test. Adapter clips hold mircrophone next to earmuff for proper positioning during testing
- Probed cushions can be cleaned with hygiene wipes and reused
- Adapter clips hold microphones next to earmuffs during testing
- *The NRR may overestimate the hearing protection provided during typical use.
| 3M ID | 7100062126 |
|---|---|
| Keywords | 70071691110,Hearing Protection,PELTOREarmuffs X1,PELTOREarmuffs X2,PELTOREarmuffs X1,X2 Probed Test Cushions 393-3001-2,Construction,Safety,Accessory,Commercial Building,Food Processing,Heavy Infrastructure,Industrial Maintenance,Health & Safety Testing,PVC,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Hearing Protection Fit Testing |
| Color Family | Black |
| Earplug Shape | Non Pertinent |
| Product Color | Black |
| Product Number | 393-3001-2 |
| Product Series | X Series |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Health & Safety Testing |
| Recommended Industry | Automotive Commercial Buildings Construction Design & Construction Food Processing General Manufacturing Heavy Infrastructure Industrial Maintenance Metal Fabrication Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Peltor™ |
| Country of Origin | Poland |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Metric Gross Weight | 113.3 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 223.44594492338592 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2497837430554663 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.0599657353142867 lbs |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3661.623 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 27.2 G |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 223.44594492338592 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.5489510328403452 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.0599657353142867 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.732283464566929 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.338582677165355 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3661.623 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 249.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 27.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.133 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.171 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.161 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90376.16500429851 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 132.27735731092656 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 20.148046141075962 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.481 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 9.139 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 336 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 336 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review

