3M™ PELTOR™ Welding Earmuff H505B, Behind-the-Head, 10 EA/Case
| UPC | 10093045936400 |
|---|---|
| 3M ID | 7000103840 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Peltor™ Welding Helmet Earmuff H505B features a low-profile design that fits comfortably under most welding helmets, as well as a semi-soft cup surface that minimizes scratch sound transmission. With a two-point suspension for balanced pressure distribution, this advanced earmuff delivers the comfortable protection that professionals need in a wide range of welding environments. The H505B earmuff helps reduce exposure to the loud noises associated with welding, cutting or grinding. Its slim design allows it to fit under most welding helmets, particularly 3M™ Speedglas™ 9100 Series Helmets. Many unique features make the H505B earmuff the right choice for welders. And with the available Hygiene Kit, workers can replace sealing cushions and earcup inserts as needed to help them stay comfortable and protected on the job.
- Lightweight, low-profile design allows the earmuff to fit nicely under 3M™ Speedglas™ 9100 Series and other welding helmets
- Soft ear cushions provide a comfortable seal and help reduce loud noise exposure
- Semi-soft cup surface minimizes scratch sound transmission
- Two-point suspension and wire headband with individual spring action help facilitate constant, even pressure distribution on the earmuff cushions for a secure, comfortable fit
| 3M ID | 7000103840 |
|---|---|
| Keywords | XA007704639,Hearing Protection,PeltorWelding Earmuffs,PeltorWelding Earmuff H505B,Safety,Earmuffs,Welding,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earmuffs |
| Earmuff Style | Behind the Head |
| Hearing Protection Style | Behind-the-Head |
| Hearing Protection Type | Headband |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Black |
| Product Number | H505B |
| Product Series | Specialty |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Grinding Machine Operation Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Poland |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.480314961 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.74015748 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.118110236 |
| Base - Metric Gross Weight | 236.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 190.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 95.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 130.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 143.22272739033667 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.520290938756311 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3813997135798382 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.480314960629921 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.7401574803149606 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.118110236220472 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2.347 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 173.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 190.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 95.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 130.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2284.2147928390345 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.3779732450085085 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.813997135798382 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.165354330708661 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 23.26771653543307 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.700787401574804 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 37431.574 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.893 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.73 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 59.1 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 72642.66497036931 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 183.26586930904503 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 91.53593125916117 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1190.4 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 41.52 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 0.8 M |
| Pallet - Item Quantity | 240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |


