3M™ PELTOR™ TEP-100E Tactical Earplug Replacement Earpiece, 1 EA/Case
The 3M™ PELTOR™ TEP-100 Tactical Earplug Replacement Earpieces.
Special Price
$176.13
Regular Price
$207.21
| UPC | 00078371665234 |
|---|---|
| 3M ID | 7100066369 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ Peltor™ TEP 100 Tactical Earplug Replacement Earpieces.
- Replacment Earpiece for 3M PELTOR TEP-100 Tactical Earplug
- Intuitive one-button operation turns unit on and off and selects high or normal volume setting
- Lithium-Ion battery provides up to 16 hours of continuous operation between charges
- Portable charging case powered by 3 AA alkaline batteries or USB (Micro B) port
- Choice of replaceable communications eartips designed to fit most ear canal sizes: UltraFit™ Communication Tip (23dB), Triple C Communication Tip (27dB), and Skull Screw Communication Tip (30dB)
- Tactical earplugs and portable charging station (with cover and USB ports closed) are IP67 compliant and water resistant (immersion of up to 1 meter for 30 minutes)
- Innovative microphone port design helps protect eartips against water ingress
- Portable charging station helps protect earplugs in wet and austere environments
- Compatible with most headborne Personal Protective Equipment such as helmets, hardhats, eyewear and faceshields
- Optional earplug cord can be attached to earplug for additional security
| 3M ID | 7100066369 |
|---|---|
| Keywords | 70071650256,Protective Communications,IP67,PeltorTactical Earplugs TEP-100,PELTORTactical Earplugs Replacement Earpiece TEP-100E,Manufacturing,Safety,Mining & Metallurgy,Replacement Part,Law Enforcement,Military,Law Enforcement,Military,Tactical,pelt or,ear plug,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Product Color | Black |
| Product Number | TEP-100E |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Law Enforcement Military Tactical |
| Recommended Industry | Hunting Law Enforcement Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Military Tactical Shooting |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.37480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 78.018 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.715 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 17.145 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.112 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 66.44234745162403 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1720002477113978 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.021999929143428933 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.374803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1088.795 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9.979 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.715 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 17.145 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.112 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


