3M™ PELTOR™ Team Wendy Replacement Helmet™ Pad TW-ZAP/2, 10 Pair/Case
The Zorbium® Action Pad (ZAP™) SOF System is designed to accommodate communication headset integration within ground combat helmets. The ZAP™ SOF system is compatible with ACH, LWH, MICH and ECH ballistic helmets.
Special Price
$43.50
Regular Price
$51.18
| UPC | 00076308946050 |
|---|---|
| 3M ID | 7100223460 |
| Packaging | Pair |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Sold as an accessory by 3M™ PELTOR™ ComTac™ to aid in comfortable fitting under a ballistic helmet.
- For use with 3M™ PELTOR™ ComTac™/SwatTac™
- Replacement Part
| 3M ID | 7100223460 |
|---|---|
| Part number | TWZAP/2 |
| Keywords | Helmet Pad |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Product Color | O.D. Green |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.37519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 138.799 G |
| Base - Metric Height Dimension | 57.15 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 171.45 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 111.13 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 66.45485731916345 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.30599941528998825 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.18499870268981816 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.375196850393701 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.089 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 83.914 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 57.15 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 171.45 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 111.13 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | PAA |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1749.4836170774704 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.7999999867722645 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.8499870268981817 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28668.9 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1723.651 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 839.14 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 49.53 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.622 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83114.33945702537 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 186.99999296725383 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 73.99948107592726 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.25 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.362 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 33565.6 G |
| Pallet - Metric Height Dimension | 104.775 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


