3M™ PELTOR™ Replacement Battery PIC-100BA, 20 ea/Case
The 3M™ PELTOR™ Professional In-Ear Communication Replacement Battery, PIC-100BA is for use with PIC-100 EU and PIC-100 NA headsets.
Special Price
$108.04
Regular Price
$127.10
| UPC | 00638060433102 |
|---|---|
| 3M ID | 7100262644 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries around the globe, 3M PELTOR supplies innovative solutions to numerous industries worldwide including elite tactical military teams and law enforcement agencies. The PELTOR brand is built tough for the working professional. Contact us today to discover how PELTOR protective communication solutions can help keep workers safe while promoting productivity.
- Battery lasts up to 16 hours
- For use with PIC-100 EU and PIC-100 NA headsets
- 3M™ PELTOR™ spare part
- NiMH, AA and Lithium-Ion packs available
| 3M ID | 7100262644 |
|---|---|
| Keywords | replacement battery |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Product Number | PIC-100BA |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.37480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 43.091 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.715 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 17.145 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 11.112 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 66.44228642787995 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.0949993933980856 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.0949993933980856 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.75 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.374803149606299 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1088.794 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 43.091 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.715 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 17.145 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 11.112 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1749.4836170774704 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.327999675126811 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.899987867961712 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 28668.9 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2416.74 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 861.82 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 49.53 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.622 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 248.99889740208815 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 75.99995564299284 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.25 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 34.473 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 117.475 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


