3M™ PELTOR™ Professional In Ear Communication Headset PIC-100 NA, 20 ea/Case
The 3M™ PELTOR™ Professional In-Ear Communication Headset, PIC-100 is a next generation protective communication solution. The innovative, on-demand fit test informs the users of their personal protection level, while an in-ear speech microphone and multiple wireless technologies enable clear communication in noisy environments.
Special Price
$683.06
Regular Price
$803.60
| UPC | 00638060433164 |
|---|---|
| 3M ID | 7100262767 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The PIC-100 headset features 3M’s innovative close-connect wireless technology that allows multiple people to speak simultaneously, headset to headset, enabling communication in a variety of noisy environments when workers are in close proximity. Headsets automatically connect with one another as they come into range without any need for pairing. Voice Operated Transmission (VOX) enables users to seamlessly communicate, hands-free, without the touch of a button. The system also allows users to transmit with the Push-to-Talk (PTT) feature, which may be preferred in some situations. Bluetooth® wireless communication for connection to smart devices and two-way radios is also included.
- HEARING PROTECTION WITH ON-DEMAND FIT TEST: Assesses the wearer's current personal protection level: a binaural personal attenuation rating (PAR) at the push of a button. A field attenuation estimation system (FAES) designed to perform as outline in ANSI/ASA S12.71-2018
- ENVIRONMENTAL LISTENING: Technology assists workers to hear environmental sounds in low noise and helps provide protection when it's loud
- CLOSE-CONNECT WIRELESS TECHNOLOGY FOR TEAM COMMUNICATION: Built-in full-duplex radio that allows multiple people to speak simultaneously, which can help with time sensitive coordination. 4 full-duplex, simultanious talkers with up to 50 listeners
- IN-EAR COMMUNICATION MICROPHONE: In-ear speech microphones in the earplugs pick up voice, eliminating the need for a traditional boom microphone
- VOICE OPERATED TRANSMISSION (VOX): Users can seamlessly communicate hands-free
- MULTIPLE CHANNELS: 6 separate channels enable multiple groups to operate independently without interference
- BLUETOOTH® TECHNOLOGY: For added long-range communication capability, connect to Bluetooth® enabled smart phones, tablets, and two-way radios
- PPE COMPATIBILITY: Compatible with a variety of person protection equipment (PPE) such as helmets/hard hats, eye wear, and respirators
| 3M ID | 7100262767 |
|---|---|
| Keywords | in-ear speech micorphone |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > In-ear Headsets |
| Compatible Radio Brands | Kenwood |
| Features | Advanced VOX (Voice Operated Transmit) PTT Function |
| Hearing Protection Style | In-Ear |
| Product Color | Black High-visibility Yellow |
| Product Number | PIC-100 NA |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Hazardous Noise Environment |
| Recommended Industry | Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Heavy Infrastructure Pharmaceutical Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 3.437795276 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.12480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.937795276 |
| Base - Metric Gross Weight | 530.249 G |
| Base - Metric Height Dimension | 8.732 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 18.097 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.542 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 120.94442299120819 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1689989406126915 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5309987908306306 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.437795275590551 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.124803149606299 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.937795275590551 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1981.924 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 240.857 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 8.732 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 18.097 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.542 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2925.200023628394 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 25.069006341530834 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.619975816612612 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 25.3748031496063 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.874803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 47935.44 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11371.11 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4817.14 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.685 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 64.452 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 37.782 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88179.31021688815 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 536.9997736073029 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 212.39995725677662 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.75 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.445 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 96.343 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 111.125 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


