3M™ PELTOR™ Probed Electronic Earplug, TEP-300, 393-2035-5, 5 Pair/Case
The 3M™ PELTOR™ Probed Electronic Earplugs are designed to be used with the 3M™ E-A-Rfit™ Dual Ear Validation System and enables you to measure a Personal Attenuation Rating (PAR) for the 3M PELTOR TEP, LEP, and EEP Electronic Earplugs. The Probed Electronic Earplugs are for testing purposes only and are NOT to be used for hearing protection.
Special Price
$120.70
Regular Price
$142.00
| UPC | 50638060433633 |
|---|---|
| 3M ID | 7100273383 |
| Packaging | Pair |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Probed Electronic Earplugs are designed to be used with the 3M™ E-A-Rfit™ Dual Ear Validation System and enables you to measure a Personal Attenuation Rating (PAR) for the 3M PELTOR TEP, LEP, and EEP Electronic Earplugs. Case includes five individual bags of 2 probed earpieces and 10 pair of Communication Eartips. The Probed Electronic Earplugs are for testing purposes only and are NOT to be used for hearing protection.
- These test earpieces are modified with a probe tube for use during fit testing with the 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation System
- Contains 10 probed earpieces and 50 pair of eartips per case
- 3M PSD products are occupational use only
| 3M ID | 7100273383 |
|---|---|
| Keywords | 3M, PELTOR, Probed Electronic Earplugs, E-A-Rfit Dual Ear Validation System, Personal Attenuation Rating, PAR, testing purposes, not for hearing protection, safety, fire safety, personal safety, occupational use, 3M PELTOR TEP, 3M PELTOR LEP, 3M PELTOR EEP, fit testing. |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Hearing Protection Fit Testing |
| Product Number | 393-2035-5 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.375 |
| Base - Customary Length Dimension | 5 |
| Base - Customary Width Dimension | 5 |
| Base - Metric Gross Weight | 10.432 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.525 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 9.370073858257953 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.02299862319112643 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.01589973834877337 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.375 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 153.548 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 7.212 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.525 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | PAA |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 225.90703252272647 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.2989997384656184 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.07949869174386685 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3701.953 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 135.624 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 36.06 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.335 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.145 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.192 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94708.85083502451 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 135.9987602966073 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 26.711207686319767 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.552 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 12.116 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 119.38 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1680 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1680 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 336 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


