3M™ PELTOR™ Patch Cord FL6CT, 1 ea/cs
This convenient listen-only patch cord works with the 3M™ PELTOR™ LiteCom Plus and Pro II Headsets, providing a 3.5mm stereo outlet for use with portable music or entertainment devices.
Special Price
$105.73
Regular Price
$124.39
| UPC | 07318640042735 |
|---|---|
| 3M ID | 7100064519 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A listen-only patch cord for use with the 3M PowerCom 2-Way Radio Headset series, providing a 3.5mm stereo or mono wired-in outlet for use with portable music or entertainment devices. • Listen-only patch cord • Compatible with entire 3M PowerCom 2-Way Radio Headset series • 3.5mm wired-in stereo or mono outlet • For use with portable music or entertainment devices
- Patch cable for use with the 3M™ PELTOR™ LiteCom Plus and LiteCom Pro II Headsets
- 3.5mm plug is compatible with most mobile phones and MP3 players
- CAUTION: Not certified for Intrinsic Safety
- Listen-only cable
- Choose between stereo or mono output
| 3M ID | 7100064519 |
|---|---|
| Keywords | XH001652060,Protective Communications,CE Approved,PeltorPowerCom 2-Way Radio Headsets,PELTORWalkman,Cd Player Patch Cord FL6CT,Safety,Mining & Metallurgy,Connectors & Cables,Facility Maintenance,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Compatible Radio Brands | 3.5mm auxiliary port |
| Product Color | Black |
| Product Number | FL6CT |
| Product Type | simple |
| Purpose | Exclude |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Facility Maintenance |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.181102362 |
| Base - Customary Length Dimension | 10.62992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.921259843 |
| Base - Metric Gross Weight | 57.27 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 270.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 125.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 61.8170527679638 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1262587375532794 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.11023113109243879 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.1811023622047243 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.62992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.921259842519685 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.013 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 50.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 270.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 125.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CABL |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 652.6489430931617 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.792442297916078 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.511556554621939 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.102362204724409 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10695.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.081 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.5 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 155.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 300.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 230.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review

