3M™ PELTOR™ Patch Cable, FL6BR-01, 1 EA/CS
The 3M™ PELTOR™ Patch Cable, FL6BR-01, is used to connect a 3M™ PELTOR™ LiteCom Plus or LiteCom Pro III Headset to a 3M™ PELTOR™ PTT Adapter. The Patch Cable is approximately 14.2 inches (360 mm) in length.
Special Price
$85.39
Regular Price
$100.46
| UPC | 04054596797161 |
|---|---|
| 3M ID | 7100221037 |
| Packaging | Carton |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies innovative solutions to numerous industries worldwide including elite tactical military teams and law enforcement agencies. The PELTOR brand is built tough for the working professional.
- Patch cable for connecting the 3M™ PELTOR™ LiteCom Plus or LiteCom Pro III Headset to a 3M™ PELTOR™ PTT Adapter
- Enables communication between a 3M™ PELTOR™ LiteCom Series Headset and an external communication device
- Not certified as intrinsically safe
| 3M ID | 7100221037 |
|---|---|
| Part number | FL6BR-01 |
| Keywords | LiteCom |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Compatible Radio Brands | Non Pertinent |
| Product Color | Black |
| Product Number | FL6BR-01 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 84.62 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 38.078816315112945 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1770311965344567 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.16093745139496063 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.7874015748031497 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.236220472440944 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.724409448818897 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 624.0 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 73.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 260.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 120.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 652.6489430931617 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.327758313042171 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.046872569748032 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.102362204724409 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10695.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.231 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.65 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 155.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 300.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 230.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
Write Your Own Review


