3M™ PELTOR™ Optime™ 98 Earmuffs H9A, Over-the-Head, 10 EA/Case
3M™ Peltor™ Optime™ 98 is versatile, over-the-head earmuffs featuring a stainless steel headband for consistent force and effective hearing protection.
Special Price
$216.75
Regular Price
$255.00
| UPC | 10093045080912 |
|---|---|
| 3M ID | 7000009670 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A versatile, over-the-head earmuffs featuring a stainless steel headband for consistent force and effective hearing protection For noise levels up to 98 dBA. - Stainless steel construction resists bending and warping. - Earcup pivot points tilt for optimum comfort and efficiency. - Ultra light with liquid/foam filled earmuff cushions. - Color-coding for compliance sighting. - Noise Reduction Rating (NRR)*: 25 dB. CSA Class A. *The NRR may overestimate the hearing protection provided during typical use. 3M recommends reducing the NRR by 50% for estimating the amount of noise reduction provided. 3M is Leading the Advancement of Hearing Conservation™.
- Recommended for TWA noise exposures up to 98 dBA
- Stainless steel headband distributes weight for low pressure fit
- Earcup pivot points tilt for comfort that adjusts to individual wearers
- Noise Reduction Rating (NRR) 25 decibels
- Earcups with liquid and foam filled cushions offer comfort for long wear and optimum seal
| 3M ID | 7000009670 |
|---|---|
| Part number | 8091 |
| Keywords | XH001651278,Hearing Protection,PeltorOptime98 Earmuffs,PELTOROptime98 Over-the-Head Earmuffs H9A,Energy,Manufacturing,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Power Distribution,Over-The-Head Earmuffs,Woodworking,Assembly,Cleaning,Demolition,Electrical,Grinding,Machine Operations,Painting,Sanding,Welding,ABS,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earmuffs |
| Earmuff Style | Over the Head |
| Hearing Protection Style | Over-the-Head |
| Material | ABS |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Black Yellow |
| Product Number | H9A |
| Product Series | Optime |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.62480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.81496063 |
| Base - Metric Gross Weight | 217.724 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.287 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.69 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 171.66723703526148 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.4799992557194029 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4799463447764785 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 8.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.624803149606299 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.8149606299212597 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2813.122 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 217.7 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 14.287 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 9.69 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2118.5806072399546 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.248799180638775 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.799463447764785 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34717.316 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.288 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.177 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 50.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101970.67638229765 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 326.2841480336188 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 191.9785379105914 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.671 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 87.08 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


