3M™ PELTOR™ Optime™ 95 Earmuffs H6A/V, Over-the-Head, 10 EA/Case
3M™ Peltor™ Optime™ 95 over-the-head earmuffs feature a stainless steel headband for consistent force and effective hearing protection.
Special Price
$191.25
Regular Price
$225.00
| UPC | 10093045080615 |
|---|---|
| 3M ID | 7000009667 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The lightweight over-the-head earmuff features a stainless steel headband for consistent force and effective hearing protection. For noise levels up to 95 dBA. - Stainless steel construction resists bending and warping. - Earcup pivot points tilt for optimum comfort and efficiency. - Lightweight with liquid/foam filled earmuff cushions. - Color-coding for compliance sighting. - Noise Reduction Rating (NRR)*: 21 dB. CSA Class B. *The NRR may overestimate the hearing protection provided during typical use. 3M recommends reducing the NRR by 50% for estimating the amount of noise reduction provided. 3M is Leading the Advancement of Hearing Conservation™.
- Earmuff provide hearing protection against high-frequency noise up to 95 dBA
- Ultra-light hearing protectors are less noticeable to wear
- Folding design offers compact storage
- Earmuffs provide relief with Noise Reduction Rating (NRR) of 21 decibels
| 3M ID | 7000009667 |
|---|---|
| Keywords | XH001651229,Hearing Protection,PeltorOptime95 Earmuffs,PELTOROptime95 Over-the-Head Earmuffs H6A,V,Energy,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Power Distribution,Over-The-Head Earmuffs,Assembly,Cleaning,Demolition,Electrical,Facility Maintenance,Grinding,Machine Operations,Painting,Sanding,Welding,ABS,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earmuffs |
| Earmuff Style | Over the Head |
| Hearing Protection Style | Over-the-Head |
| Material | ABS |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Beige Black |
| Product Number | H6A/V |
| Product Series | Optime |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.62480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.81496063 |
| Base - Metric Gross Weight | 277.598 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.287 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.69 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 171.66723703526148 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6119988305799765 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.48501697680673067 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.624803149606299 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.8149606299212597 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2813.122 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 220.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.287 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.69 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2098.156814423865 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.851068438386651 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.850169768067307 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.976377952755906 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.724409448818896 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.850393700787402 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34382.63 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.654 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.2 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.228 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.501 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.301 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101177.36770906612 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 268.96395986555063 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 194.00679072269227 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.658 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 88.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.27 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


