3M™ Peltor™ Optime™ 95 Cap-Mount Earmuffs, Hearing Conservation H6P3E/V 10 EA/Case
3M™ Peltor™ Optime™ 95 cap-mount earmuffs feature a universal mounting attachment that fits most hard hats.
Special Price
$191.25
Regular Price
$225.00
| UPC | 10093045080653 |
|---|---|
| 3M ID | 7000052743 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Peltor™ Optime™ 95 cap-mount earmuffs feature a universal mounting attachment that fits most hard hats. For noise levels up to 95 dBA. - Universal mounting attachment fits most hard hats - Stainless steel construction resists bending and warping. - Earcup pivot points tilt for optimum comfort and efficiency. - Ultra light with liquid/foam filled earmuff cushions. - Color-coding for compliance sighting. - Noise Reduction Rating (NRR)*: 21 dB. CSA Class B. *The NRR may overestimate the hearing protection provided during typical use. 3M recommends reducing the NRR by 50% for estimating the amount of noise reduction provided. 3M is Leading the Advancement of Hearing Conservation™.
- Universal mounting attachment fits most hard hats
- Stainless steel construction resists bending and warping.
- Earcup pivot points tilt for optimum comfort and efficiency.
- Ultra light with liquid/foam filled earmuff cushions.
- Color-coding for compliance sighting.
- Noise Reduction Rating (NRR)*: 21 dB. CSA Class B.
| 3M ID | 7000052743 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earmuffs |
| Earmuff Style | Hard Hat Attached |
| Hearing Protection Style | Hard Hat Attached |
| Hearing Protection Type | cap-mount earmuffs |
| Material | ABS |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Beige Black |
| Product Number | H6P3E/V |
| Product Series | Optime |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 8 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.62480315 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.81496063 |
| Base - Metric Gross Weight | 264.444 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 14.287 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.69 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 171.66723703526148 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5829992246121777 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4559159581983268 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.624803149606299 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.8149606299212597 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2813.122 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 206.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.287 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.69 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2118.5806072399546 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.999676824369863 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.559159581983268 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34717.316 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.175 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.068 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.229 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.502 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.302 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101177.36770906612 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 315.26103492437494 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 182.36638327933073 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.658 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 82.72 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.27 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


