3M 105 PELTOR™ Optime™ Earmuffs H10P3E, Hard Hat Attached, 10 EA/Case
3M™ PELTOR™ Optime™ 105 Earmuffs are a high performance hearing protector. Featuring a proprietary dual-cup design and soft, foam-filled cushions, these earmuffs provide high attenuation and outstanding comfort. Additionally, these earmuffs are available in a variety of attachment types, including over-the-head, hard hat, and behind the head.
Special Price
$351.90
Regular Price
$414.00
| UPC | 10093045081032 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002327 |
| Packaging | Case |
3M 105 PELTOR™ Optime™ Earmuffs H10P3E, Hard Hat Attached, 10 EA/Case is available to buy in increments of 1
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M 105 PELTOR™ Optime™ Earmuffs H10P3E
The double-shell technology incorporated in 3M™ PELTOR™ Optime™ 105 Earmuffs are designed to boost its noise blocking ability. Thanks to this feature, these earmuffs have a Noise Reduction Rating (NRR) between 27–30 dB* (depending on the attachment type), making them an ideal choice for use in airports; construction; manufacturing; food, beverage, & agriculture; oil & gas; heavy manufacturing; pharmaceutical; and transportation.
- Noise Reduction Rating (NRR) between 27–30 dB (depending on the attachment type)
- Double-shell technology boosts noise-blocking ability
- Made with soft, foam-filled cushions
- Stainless steel construction resists bending and warping
- 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation System testable
| 3M ID | 7000002327 |
|---|---|
| Keywords | 70071517067,PeltorOptime105 Earmuffs,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earmuffs |
| Earmuff Style | Hard Hat Attached |
| Hearing Protection Style | Hard Hat Attached |
| Hearing Protection Type | cap-mount earmuffs |
| Material | ABS |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Black Red |
| Product Number | H10P3E |
| Product Series | Optime |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive Construction Food & Beverage Manufacturing General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 5 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 154.7 G |
| Base - Metric Height Dimension | 120.65 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 95.25 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 89.0336426342144 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.3410551196000056 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3410551196000056 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.75 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1.459 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 154.7 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 120.65 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 95.25 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2118.5806072399546 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.314530577311078 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.410551196000056 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34717.316 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.225 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.547 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.229 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.502 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.302 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101177.36770906612 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 403.445939798326 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 136.42204784000225 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.658 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 61.88 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.27 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


