3M™ PELTOR™ Optime™ 105 Earmuffs H10B, Behind-the-Head, 10 EA/Case
3M™ PELTOR™ Optime™ 105 Earmuffs are a high performance hearing protector. Featuring a proprietary dual-cup design and soft, foam-filled cushions, these earmuffs provide high attenuation and outstanding comfort. Additionally, these earmuffs are available in a variety of attachment types, including over-the-head, hard hat, and behind the head.
Special Price
$351.90
Regular Price
$414.00
| UPC | 10093045081025 |
|---|---|
| 3M ID | 7000009664 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The double-shell technology incorporated in 3M™ PELTOR™ Optime™ 105 Earmuffs are designed to boost its noise blocking ability. Thanks to this feature, these earmuffs have a Noise Reduction Rating (NRR) between 27–30 dB* (depending on the attachment type), making them an ideal choice for use in airports; construction; manufacturing; food, beverage, & agriculture; oil & gas; heavy manufacturing; pharmaceutical; and transportation.
- Noise Reduction Rating (NRR) between 27–30 dB (depending on the attachment type)
- Double-shell technology boosts noise-blocking ability
- Made with soft, foam-filled cushions
- Stainless steel construction resists bending and warping
- 3M™ E-A-Rfit™ Dual-Ear Validation System testable
| 3M ID | 7000009664 |
|---|---|
| Keywords | XH001651179,Hearing Protection,PeltorOptime105 Earmuffs,PELTOROptime105 Behind-the-Head Earmuffs H10B,Energy,Manufacturing,Safety,Electrical Construction & Maintenance,Mining & Metallurgy,Power Distribution,Behind-The-Head Earmuffs,Woodworking,Assembly,Cleaning,Demolition,Electrical,Facility Maintenance,Grinding,Machine Operations,Painting,Sanding,Welding,ABS,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earmuffs |
| Earmuff Style | Behind the Head |
| Hearing Protection Style | Behind-the-Head |
| Hearing Protection Type | Headband |
| Material | ABS |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Black Red |
| Product Number | H10B |
| Product Series | Optime |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive General Manufacturing Marine Metal Fabrication Military Maintenance Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 6.875 |
| Base - Customary Length Dimension | 7 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.37519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 365.142 G |
| Base - Metric Height Dimension | 174.625 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 177.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 111.13 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 210.55632662446428 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8050003133871056 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.6258923623428675 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.875 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.375196850393701 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3450.4 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 283.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 174.625 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 177.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 111.13 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2630.745812672728 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.235164162924521 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.258923623428674 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.874015748031496 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 22.874015748031496 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 43110.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.189 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.839 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.2 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.581 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.371 M |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 105143.91107522373 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 308.6471670588286 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 187.76770870286023 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.723 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 85.17 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.32 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 300 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 300 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 30 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 5 |
Write Your Own Review

