3M™ PELTOR™ Optime™ 101 Earmuffs H7P3E, Hard Hat Attached, 10 EA/Case
3M™ Peltor™ Optime™ 101 cap-mounted earmuffs feature a stainless steel headband for consistent force and effective hearing protection.
Special Price
$269.45
Regular Price
$317.00
| UPC | 10093045080738 |
|---|---|
| 3M ID | 7000009668 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For noise levels up to 101 dBA, these cap-mount earmuffs provide effective hearing protection. • Cap-mounted design allows for easy use with most hard hats • Liquid/foam filled ear cushions • Color-coding for compliance sighting • Noise Reduction Rating (NRR)*: 24 dB. CSA Class A *The NRR may overestimate the hearing protection provided during typical use. 3M recommends reducing the NRR by 50% for estimating the amount of noise reduction provided. 3M is Leading the Advancement of Hearing Conservation™.
- Cap-mounted design allows for easy use with most hard hats.
- Color-coding for compliance sighting.
- Noise Reduction Rating (NRR)*: 24 dB. CSA Class A.
- *The NRR may overestimate the hearing protection provided during typical use.
| 3M ID | 7000009668 |
|---|---|
| Keywords | XH001651245,Hearing Protection,PeltorOptime101 Earmuffs,PELTOROptime101 Cap-Mount Earmuffs H7P3E,Manufacturing,Safety,Mining & Metallurgy,Hard Hat Attached Earmuffs,Woodworking,Assembly,Cleaning,Demolition,Electrical,Facility Maintenance,Grinding,Machine Operations,Painting,Sanding,Welding,ABS,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earmuffs |
| Earmuff Style | Hard Hat Attached |
| Hearing Protection Style | Hard Hat Attached |
| Hearing Protection Type | cap-mount earmuffs |
| Material | ABS |
| Metal Detectable | No |
| Moisture Resistant | No |
| Product Color | Black Green |
| Product Number | H7P3E |
| Product Series | Optime |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly Cleaning Demolition Electrical Facility Maintenance Grinding Machine Operation Painting Sanding Welding |
| Recommended Industry | Automotive General Manufacturing Metal Fabrication Military Maintenance Military Maintenance, Repair & Operation (MRO) Mining Oil & Gas Pharmaceutical Repair & Operation (MO) Transportation |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | CS |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | CS |
| Base - Customary Height Dimension | 9.015748031 |
| Base - Customary Length Dimension | 19.76377953 |
| Base - Customary Width Dimension | 11.88976378 |
| Base - Metric Gross Weight | 3.497 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 22.9 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.2 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 30.2 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | CS |
| Consumer - Billing Unit | CS |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 171.8314519306204 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6860785599193391 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5590922969008495 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.6299212598425195 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.8188976377952755 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2815.813 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 253.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.3 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 14.3 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 0.1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | CS |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2118.5806072399546 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.709565308605169 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.590922969008496 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.015748031496063 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.88976377952756 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34717.316 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.497 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.536 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 50.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | CS |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101177.36770906612 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 343.921129008409 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 223.63691876033982 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.658 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 101.44 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.27 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 40 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


