3M™ PELTOR™ MT™ Series Push-To-Talk (PTT) Adapter, Kenwood, FL5078 1 EA/Case
Find the 3M™ PELTOR™ Push-To-Talk (PTT) Adapter that fits your needs and compatible products.
Special Price
$365.98
Regular Price
$430.56
| UPC | 10093045980779 |
|---|---|
| 3M ID | 7100018196 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Effective communication is important to every workplace. You need to know that your communication headset and 2-way radio will perform when it counts. Industrial teams choose 3M™ PELTOR™ Push-To-Talk Adapters because they deliver push-to-talk functionality between 3M™ PELTOR™ Communications Headsets and selected 2-way communication radios. Small in size but big on form and function, these adapters offer distinct tactile feedback when the Push-To-Talk button is pressed. Plus they’re built with all the rugged durability you expect from the 3M PELTOR Brand.
- Assortment for selected 2-way communication radios
- Compatible with various 3M™ PELTOR™ Communication Headsets
| 3M ID | 7100018196 |
|---|---|
| Keywords | 70071523784,Protective Communications,PeltorMT Series,PELTORMT Series PTT Adaptor FL5078,Kenwood,Construction,Safety,Mining & Metallurgy,Adaptors,Industrial Maintenance,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Compatible Radio Brands | Kenwood |
| Product Color | Black |
| Product Number | FL5078 |
| Product Type | simple |
| Purpose | General Industry |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Design & Construction Industrial Maintenance |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 1.496062992 |
| Base - Customary Length Dimension | 6.968503937 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.984251969 |
| Base - Metric Gross Weight | 172.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.038 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.177 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 62.38774682273774 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3800769400067289 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.3597944118857202 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.4960629921259843 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.968503937007874 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.984251968503937 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1022.352 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 163.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.038 M |
| Consumer - Metric Length Dimension | 0.177 M |
| Consumer - Metric Width Dimension | 0.152 M |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | DVCE |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


