3M™ PELTOR™ LiteCom FRS Headset MT53H7P3E4602-NA, Hard Hat Attached, 10 ea/Case
| UPC | 07318640069688 |
|---|---|
| 3M ID | 7100204440 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Designed for use in construction, manufacturing, processing, equipment maintenance, crane operations, plant tours, and many other applications in noisy environments, the 3M PELTOR LiteCom FRS Headset helps your workgroup communicate while helping provide hearing protection when workers are exposed to hazardous noise. All settings and controls on the 3M PELTOR LiteCom FRS headset are designed to be intuitively simple. The noise-cancelling microphone can be activated by pressing the Push-to-Talk button on the earcup or by using voice operated transmission (VOX). As you speak into the microphone, the channel is opened in milliseconds, allowing for near instantaneous, clear communication in noisy environments. And all of this technology is combined with the professional-grade durability and all day wearability you’ve grown to expect from the PELTOR™ Brand. The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies innovative solutions to numerous industries worldwide including elite tactical military teams and law enforcement agencies. The PELTOR brand is built tough for the working professional. Contact us today to discover how PELTOR protective communication solutions can help keep workers safe while promoting productivity.
- Protective communication solution for hands-free, clear communication in noisy environments
- Helps provide hearing protection when exposed to hazardous noise
- Analog two-way communication radio with 22 pre-programmed FRS channels
- Noise-cancelling microphone for clear speech transmission in noisy environments
- Push-to-Talk (PTT) or hands-free Voice Operated (VOX) transmit options
- Operates on AA batteries or rechargeable NiMH battery pack
- Voice guided headset menu for easy operation
- Built tough for the working professional
- Comfortable for all day wearability
| 3M ID | 7100204440 |
|---|---|
| Keywords | Integrated two-way radio |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Over-ear Headsets |
| Color Family | Blue |
| CSA Class | CSA Class B |
| Features | Built in communication radio Two-way Communication |
| Hearing Protection Style | Earmuffs |
| Hearing Protection Type | Headband |
| Net Weight (Imperial) | 14.745 oz |
| Net Weight (Metric) | 418.0 g |
| Product Color | Navy Blue |
| Product Number | MT53H7P3E4602-NA |
| Product Series | Lite-Com |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Construction Facility Maintenance High Noise Environment Machine Operation Manufacturing |
| Recommended Industry | Agriculture Construction Forestry Manufacturing Mining |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Sweden |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4.606299213 |
| Base - Customary Length Dimension | 9.645669291 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.023622047 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.022 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 11.7 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 24.5 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.3 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.253124319529449 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.2941134790252313 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.606299212598425 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.645669291338583 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0236220472440944 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.155 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.587 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 11.7 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 24.5 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.3 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2940.429109204675 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.474821677445764 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 12.941134790252313 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.236220472440944 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 31.181102362204726 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.21259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 48.185 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 10.648 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 5.87 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 260.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 792.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 234.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 69139.90205933168 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 525.1653593732187 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 258.8226958050463 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.133 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 117.4 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1180.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 200 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 200 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 5 |


