3M™ PELTOR™ Lite-Com Pro II Power Supply for IS Battery FR08, 1 EA/Case
USB Power Supply Adapter for 3M™ PELTOR™ Batteries
Special Price
$34.02
Regular Price
$40.02
| UPC | 07318640063044 |
|---|---|
| 3M ID | 7000108521 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies both traditional over the ear and innovative in-ear solutions to industry worldwide as well as elite tactical military teams and law enforcement. The PELTOR brand is built tough for the working professional.
- Power supply adapter for use with AL2AI and AL2AH charging cables
- For charging 3M™ PELTOR™ Batteries
- 1 EA/Case
| 3M ID | 7000108521 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Compatible Radio Brands | Non Pertinent |
| Product Color | Black |
| Product Number | FR08 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.047244094 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.661417323 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.834645669 |
| Base - Metric Gross Weight | 128.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 52.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 93.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 72.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 21.247979503833022 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.2821916955966433 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.2799870729747945 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.047244094488189 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.661417322834646 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.8346456692913384 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 348.192 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 127.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 52.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 93.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 72.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1332.526680801393 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 28.48813351952988 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 27.998707297479452 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.251968503937007 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 21836.2 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 12.922 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.7 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 28 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |
Write Your Own Review


