3M™ PELTOR™ Left Side Boom Harness, NATO Wiring, FL6AF, 10 EA/Case
Boom harness for mounting a boom microhpone to the left earcup
Special Price
$175.29
Regular Price
$206.22
| UPC | 07318640037953 |
|---|---|
| 3M ID | 7000141070 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies both traditional over the ear and innovative in-ear solutions to industry worldwide as well as elite tactical military teams and law enforcement. The PELTOR brand is built tough for the working professional.
- Boom harness for mounting a boom microhpone to the left earcup
- Applicable for both ComTac and ComTac II series headsets.
- Left or right cup microphone placement.
- NATO wiring set up.
| 3M ID | 7000141070 |
|---|---|
| Keywords | XH001652003,Protective Communications,PeltorHT SeriesListen Only Headsets,PELTORRight Side Boom Harness FL6AF,NATO Wiring,Safety,Mining & Metallurgy,Connectors & Cables,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Product Color | Black |
| Product Number | FL6AF |
| Product Type | simple |
| Purpose | Military/Police |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Sweden |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 77.06 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 65.2343824372688 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.16988821923966665 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.10582188584874123 lbs |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.069 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 48.0 G |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | ADAP |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 652.6489430931617 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.6988821923966666 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.0582188584874124 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.102362204724409 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10.695 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 770.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 480.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 155.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 300.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 230.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review

