3M™ PELTOR™ In-Line Push-To-Talk (PTT) Adapter, Ericsson Jaguar 700P Nato-DC, FL5083-02 1 EA/Case
Find the 3M™ PELTOR™ Push-To-Talk (PTT) Adapter that fits your needs and compatible products.
Special Price
$329.99
Regular Price
$388.22
| UPC | 10093045931047 |
|---|---|
| 3M ID | 7010341813 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Effective communication is important to every workplace. You need to know that your communication headset and 2-way radio will perform when it counts. Industrial teams choose 3M™ PELTOR™ Push-To-Talk Adapters because they deliver push-to-talk functionality between 3M™ PELTOR™ Communications Headsets and selected 2-way communication radios. Small in size but big on form and function, these adapters offer distinct tactile feedback when the Push-To-Talk button is pressed. Plus they’re built with all the rugged durability you expect from the 3M PELTOR Brand.
- Assortment for selected 2-way communication radios
- Compatible with various 3M™ PELTOR™ Communication Headsets
| 3M ID | 7010341813 |
|---|---|
| Keywords | 70071529856,Protective Communications,PeltorMT Series,PELTORIn-Line PTT Adaptor FL5083-02,Ericsson Jaguar 700P Nato-DC,Safety,Mining & Metallurgy,Adaptors,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Product Color | Black |
| Product Number | FL5083-02 |
| Product Type | simple |
| Purpose | Military/Police |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Military Tactical |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 217.724 G |
| Base - Metric Height Dimension | 3.81 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 17.78 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 62.99999804724019 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.4799992557194029 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.46000112391661263 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1032.385 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 208.653 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 3.81 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 17.78 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.24 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | DVCE |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


