3M™ PELTOR™ Hygiene Tape for Microphone, HYM1000, 4.5 M, 96 ea/Case
Microphone Hygiene Tape. Pack of 16 feet (5 meters) is enough for about 50 replacements.
Special Price
$27.51
Regular Price
$32.36
| UPC | 07318640051744 |
|---|---|
| 3M ID | 7100064281 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies both traditional over the ear and innovative in-ear solutions to industry worldwide as well as elite tactical military teams and law enforcement. The PELTOR brand is built tough for the working professional.
- Moisture and wind-resistant hygienic tape that protects the speech microphone.
- Pack of 16 feet (5 meters) is enough for about 50 replacements.
- Quick and easy to fit
- 3M™ PELTOR™ spare part
| 3M ID | 7100064281 |
|---|---|
| Keywords | 3M, PELTOR microphone protector, hygiene tape, dust protection, latex adhesive tape, disposable tape, microphone dust cover, microphone contaminant protection, PELTOR spare part, microphone hygiene solutions, protective communication solutions, microphone disposable covers, safety markets, personal safety, hearing protection, communication solutions, protective gear, law enforcement protective equipment, tactical communication equipment. |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Color Family | Blue |
| Hearing Protection Style | Earmuff |
| Hearing Protection Type | Spare Part |
| Product Color | Blue |
| Product Type | simple |
| Purpose | Exclude |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Norway |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4.330708661 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.330708661 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.362204724 |
| Base - Metric Gross Weight | 70.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 110.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 110.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 60.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 44.30323821277564 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1543235835294143 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.09920801798319491 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.330708661417323 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.330708661417323 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.3622047244094486 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.726 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 45.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 110.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 110.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 60.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 6116.104751894543 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.523969726386712 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.523969726386712 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 18.89763779527559 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 28.346456692913385 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 100.225 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 4.32 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.32 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 480.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 720.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 290.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 96 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review

