3M™ PELTOR™ Hygiene Kit HY45, 10 pair/Case
The 3M™ PELTOR™ HY45 Hygiene Kit includes two replacement ear cushions and foam liners.
Special Price
$20.98
Regular Price
$24.68
| UPC | 07318640067295 |
|---|---|
| 3M ID | 7100107408 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ PELTOR™ Brand is a respected global leader in hearing protection and communication solutions. With production facilities in several countries including the US, 3M PELTOR supplies innovative solutions to numerous industries worldwide including elite tactical military teams and law enforcement agencies. The PELTOR brand is built tough for the working professional.
- Replacement ear cushions and foam liners
- Replace at least twice a year to maintain consistent protection, hygiene, and comfort
| 3M ID | 7100107408 |
|---|---|
| Keywords | Hygiene kit |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Protective Communications > Protective Communications Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Number | HY45 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | High Noise Environment |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Sweden |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.92519685 |
| Base - Customary Length Dimension | 8.464566929 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.102362205 |
| Base - Metric Gross Weight | 157.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 23.5 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 215.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 155.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 47.790012902860454 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3461257516302578 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.17636980974790206 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.9251968503937008 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 8.464566929133857 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.102362204724409 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 783.138 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 80.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 23.5 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 215.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 155.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2317.437705741553 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.338697319798391 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.7636980974790206 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.251968503937007 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.881889763779526 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.598425196850394 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 37976.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.968 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 0.8 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 235.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 505.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 320.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
Write Your Own Review


