3M™ PELTOR™ Hygiene Kit for Worktunes Headset HY220, 1 EA/Bag
3M™ PELTOR™ Hygiene Kits for 3M™ PELTOR™ Communication Headsets help you maintain the correct levels of protection, comfort and hygiene.
Special Price
$10.56
Regular Price
$12.42
| UPC | 04054596206311 |
|---|---|
| 3M ID | 7100101874 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Maintain hygiene, comfort and protection of 3M™ PELTOR™ Communication Headsets with 3M™ PELTOR™ Hygiene Kits. 3M recommends replacing earmuff cushions and foam inserts every 6 months or sooner if they are damaged. There are different kits available for a wide variety of 3M™ PELTOR™ Headsets.
- Maintain hygiene, comfort and protection of 3M™ PELTOR™ Communication Headsets
- Extend the life of your headset
- Avoid wearing uncomfortable earmuffs
- Use the specific hygiene kit for your headset
| 3M ID | 7100101874 |
|---|---|
| Keywords | 3M, 3M PELTOR, PELTOR Hygiene Kits, PELTOR Communication Headsets, headset hygiene, headset comfort, headset protection, replace earmuff cushions, replace foam inserts, headset maintenance, extend headset life, comfortable earmuffs, safety headsets, personal safety headsets, communication headsets. |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Hygiene Kits |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Sweden |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.196850394 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.480314961 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.637795276 |
| Base - Metric Gross Weight | 72.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 190.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 194.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 11.24667603665916 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.14896635055832178 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.12345886682353145 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.1968503937007874 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.480314960629921 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.637795275590551 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 184.3 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 56.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 190.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 194.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1356.6072604586154 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.6812568077368675 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.469177336470629 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.976377952755906 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.5748031496063 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22230.81 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1669.79 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1120.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 213.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 355.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 294.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 70909.59063807891 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 177.44346096474243 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 98.76709345882516 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.162 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 44.8 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1210.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review

