3M™ PELTOR™ Hygiene Kit for Optime™ III Earmuffs, HY54
3M™ PELTOR™ Hygiene Kit for Earmuffs are our quick and easy solution to maintain your 3M™ PELTOR™ Earmuffs with replacement cushions and liners.
Special Price
$301.75
Regular Price
$355.00
| UPC | 07318640033801 |
|---|---|
| 3M ID | 7000108016 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Extend the working life of your hearing protection with 3M™ PELTOR™ Hygiene Kits. 3M recommends replacing our earmuff cushions and foam inserts every 6 months or sooner if they are damaged. 3M™ PELTOR™ Hygiene Kits include replacement ear cushions and foam liners for that specific ear muff. Quick and simple to use, you can replace your cushions to maintain the comfort you deserve and the head seal you need for proper attenuation.
- Kit contains replacement sealing rings and muffler pads which can be replaced in a few easy steps
- Extends the life of earmuffs
- Ensures good function and hygiene
- Avoid wearing uncomfortable earmuffs
| 3M ID | 7000108016 |
|---|---|
| Keywords | 3M, PELTOR, Optime Earmuff, Earmuff Hygiene Kit, Earmuff Replacement Kit, Earmuff Cushions, Earmuff Liners, Replacement Sealing Rings, Muffler Pads, Extend Earmuff Life, Earmuff Function, Earmuff Hygiene, Earmuff Comfort, Hearing Protection Maintenance, Safety Products, Personal Safety, Hearing Protection, Earmuff Pads, Earmuff Foam Inserts |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Hygiene Kits |
| Color Family | Black |
| Compatible Earmuff | Optime III |
| Hearing Protection Style | Hygiene Kit |
| Metal Detectable | No |
| Product Color | Black |
| Product Series | HY3 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Welding |
| Recommended Industry | Agriculture |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Peltor™ |
| Country of Origin | Sweden |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.196850394 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.480314961 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.637795276 |
| Base - Metric Gross Weight | 76.762 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 190.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 194.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 11.24667603665916 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.16923124169835574 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.13227735731092655 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.1968503937007874 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.480314960629921 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.637795275590551 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 184.3 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 60.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 190.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 194.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1914.787786268486 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.122644302857211 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.645547146218531 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.039370078740157 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.05511811023622 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 31377.75 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.87 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.2 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.255 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.535 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.23 M |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83480.48192159376 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 199.94824868857472 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 92.59415011764858 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 56.10236220472441 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.368 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 42.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1425.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 700 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 19980 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |
Write Your Own Review


