3M™ PELTOR™ Hygiene Kit for FM Radio, ProTac, & LiteCom Headsets, HY79
This communications headset earmuff hygiene kit fits a wide variety of 3M™ PELTOR™ HEadsets. Includes ear cushions and foam inserts.
Special Price
$21.35
Regular Price
$25.12
| UPC | 07318640011779 |
|---|---|
| 3M ID | 7100063118 |
| Packaging | Kit |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This communications headset earmuff hygiene kit fits a variety of 3M™ Peltor™ Products, including ProTac, Tactical™ XP, FM-Radio, Alert™ and LiteCom™. Includes sealing rings and foam inserts to help maintain hygiene of communications headsets. - Maintain hygiene of communications headsets that see heavy use or multiple users - Includes sealing rings and foam inserts - Compatible with a variety of 3M™ Peltor™ Products
- Replacement ear cushions, foam liners and rings
- 1 pair
- For use on a wide variety of 3M™ Peltor™ Headsets
- Replace at least twice a year to ensure constant attenuation, hygiene and comfort.
| 3M ID | 7100063118 |
|---|---|
| Keywords | XH001651047,Hearing Protection,CE Approved,PeltorHygiene Kits,PELTOREarmuff Hygiene Kit HY79,Black Earseals 1 Kit,Safety,Hygiene Kit,pelt or,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Hygiene Kits |
| Color Family | Black |
| Compatible Earmuff | FM Radio |
| Hearing Protection Style | Hygiene Kit |
| Product Color | Black |
| Product Number | HY79 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Sweden |
| Sales Unit | KT |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KIT |
| Base - Customary Height Dimension | 1.57480315 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.480314961 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.637795276 |
| Base - Metric Gross Weight | 72.762 G |
| Base - Metric Height Dimension | 40.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 190.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 194.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KIT |
| Consumer - Billing Unit | KIT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 89.94899879563539 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.16041275121096063 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.12345886682353145 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.5748031496062993 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.480314960629921 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.637795275590551 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.474 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 56.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 40.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 190.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 194.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | KIT |
| Shipper - Billing Unit | KIT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1956.4136077091052 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.9440698704874597 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.469177336470629 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.039370078740157 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.251968503937007 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32059.875 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.789 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.12 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.5 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KIT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83480.48192159376 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 193.77530534739816 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 86.421206776472 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 56.10236220472441 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.368 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 39.2 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1425.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 700 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 700 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 35 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | KIT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |
Write Your Own Review

