3M™ PELTOR™ Hygiene Kit for Earmuffs HYX5/37284(AAD), Hearing Conservation, 10 Kits/Case
| UPC | 04046719723645 |
|---|---|
| 3M ID | 7000104049 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M PELTOR HYX5 Hygiene Kit includes replaceable ear cushions and foam liners to help keep your PELTOR X5 Series Ear Muffs clean and extend the service life. The X5 Ear Muffs are black in color. Inspect earmuffs regularly for cracked or worn parts, especially the cushions. Replace as needed. 3M recommends replacing foam liners and cushions at least every 6 months in order to maintain acceptable noise reduction, hygiene and comfort. The X-Series earmuffs are 3M’s latest advancement in hearing conservation. New technologies in comfort, design and protection all come together in this groundbreaking ear muff line. The 3M PELTOR X Series earmuffs are ideal for protection against noise arising from a wide range of applications in the workplace. Examples of typical applications include: metal processing, automotive, airports, construction, textile manufacturing, chemical and pharmaceutical manufacturing, cement manufacturing, printing, woodworking, heavy engineering, foundry, steelworks, and mining and quarrying. Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and limitations. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. *3M strongly recommends fit testing of hearing protectors. Research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in hearing protector fit, fitting skill, and motivation of the user. If the NRR is used, 3M recommends that it be reduced by 50% or in accordance with applicable regulations. 3M PSD products are for occupational use only.
- DESIGNED TO ONLY FIT 3M PELTOR Ear Muffs X5 Series (over-the-head X5A and hard hat attachment X5P3E) in black color
- INCLUDES: One pair of replacement soft foam cushions and one pair of specially formulated foam liners for X5 Series Ear Muffs to help keep your ear muffs clean and extend the service life
- WIDE, SOFT FOAM EAR CUSHIONS designed for high comfort and an effective seal with the head
- INSPECT EAR MUFFS REGULARLY for cracked or worn parts – especially the cushions
- MAINTAIN ACCEPTABLE NOISE REDUCTION: 3M recommends replacing foam liners and cushions at least twice a year (or when become damaged) in order to maintain acceptable noise reduction, hygiene and comfort
| 3M ID | 7000104049 |
|---|---|
| Keywords | 3M, PELTOR, X Series, Earmuff, Hygiene Replacement Kit, Probed Test Cushions, Fit Testing, E-A-Rfit, Dual Ear Validation System, Hearing Protection, NRR, Safety, Fire Safety, Heavy Industrial, Personal Safety, Adapter Clips, Microphones, Reuse, Cleanable Cushions, Employee Attenuation Rating, Protection Level |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Hygiene Kits |
| Color Family | Black |
| Compatible Earmuff | X5-A |
| Hearing Protection Style | Hygiene Kit |
| Product Color | Black |
| Product Number | HYX5 |
| Product Series | HYX5 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Welding |
| Recommended Industry | Agriculture |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Poland |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.196850394 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.480314961 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.637795276 |
| Base - Metric Gross Weight | 81.652 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 190.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 194.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 11.24667603665916 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.18001184631919626 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.14305796193176706 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.1968503937007874 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.480314960629921 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.637795275590551 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 184.3 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 64.89 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 190.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 194.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1176.6490934556673 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.4250848840336534 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.4305796193176705 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.976377952755906 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.039370078740157 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19281.824 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1100.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 648.9 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 213.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 355.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 255.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 62390.67596245429 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 127.19349754494327 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 57.22318477270682 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.92913385826772 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1022.4 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 25.956 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1065.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


