3M™ PELTOR™ Hygiene Kit for Earmuffs HYX4/37283(AAD), Hearing Conservation, 10 Kits/Case
| UPC | 04046719723591 |
|---|---|
| 3M ID | 7000104048 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M PELTOR HYX4 Hygiene Kit includes replaceable ear cushions and foam liners to help keep your PELTOR X4 Series Ear Muffs clean and extend the service life. The X4 Ear Muffs are bright yellow-green color. Inspect earmuffs regularly for cracked or worn parts, especially the cushions. Replace as needed. 3M recommends replacing foam liners and cushions at least every 6 months in order to maintain acceptable noise reduction, hygiene and comfort. The X-Series earmuffs are 3M’s latest advancement in hearing conservation. New technologies in comfort, design and protection all come together in this groundbreaking ear muff line. The X4A Ear Muffs offer a NRR (27 dB) which makes them ideal for moderate to high noise situations. The X4A utilizes a newly designed spacer, specially formulated foam liners and innovative ear cushions to help improve attenuation. The 3M PELTOR X Series earmuffs are ideal for protection against noise arising from a wide range of applications in the workplace. Examples of typical applications include: metal processing, automotive, airports, construction, textile manufacturing, chemical and pharmaceutical manufacturing, cement manufacturing, printing, woodworking, heavy engineering, foundry, steelworks, and mining and quarrying. Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and limitations. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, or death. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. *3M strongly recommends fit testing of hearing protectors. Research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in hearing protector fit, fitting skill, and motivation of the user. If the NRR is used, 3M recommends that it be reduced by 50% or in accordance with applicable regulations. 3M PSD products are for occupational use only.
- DESIGNED TO ONLY FIT 3M PELTOR Ear Muffs X4 Series (over-the-head X4A and hard hat attachment X4P3E) in bright yellow-green color
- INCLUDES: One pair of replacement soft foam cushions and one pair of specially formulated foam liners for X4 Series Ear Muffs to help keep your ear muffs clean and extend the service life
- WIDE, SOFT FOAM EAR CUSHIONS designed for high comfort and an effective seal with the head
- INSPECT EAR MUFFS REGULARLY for cracked or worn parts – especially the cushions
- MAINTAIN ACCEPTABLE NOISE REDUCTION: 3M recommends replacing foam liners and cushions at least twice a year (or when become damaged) in order to maintain acceptable noise reduction, hygiene and comfort
| 3M ID | 7000104048 |
|---|---|
| Keywords | 3M, PELTOR, X Series, Earmuff, Hygiene Replacement Kit, Probed Test Cushions, Fit Testing, E-A-Rfit, Dual Ear Validation System, Hearing Protection, NRR, Safety, Fire Safety, Heavy Industrial, Personal Safety, Adapter Clips, Microphones, Reuse, Cleanable Cushions, Employee Attenuation Rating, Protection Level |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Hygiene Kits |
| Color Family | Black |
| Compatible Earmuff | X4-A |
| Hearing Protection Style | Hygiene Kit |
| Product Color | Black |
| Product Number | HYX4 |
| Product Series | HYX4 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Welding |
| Recommended Industry | Agriculture |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | PELTOR™ |
| Country of Origin | Poland |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.196850394 |
| Base - Customary Length Dimension | 7.480314961 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.637795276 |
| Base - Metric Gross Weight | 63.652 G |
| Base - Metric Height Dimension | 5.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 190.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 194.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 11.24667603665916 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.14032863912591828 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1033747547384891 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.1968503937007874 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.480314960629921 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.637795275590551 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 184.3 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 46.89 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 5.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 190.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 194.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | KIT |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1176.6490934556673 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.9202263036302838 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.033747547384891 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.976377952755906 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.039370078740157 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19281.824 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 871.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 468.9 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 213.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 355.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 255.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 62366.26646481639 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 106.99915432880849 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 41.34990189539564 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.92913385826772 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.022 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 18.756 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1065.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |


